Afta u dzieci – bolesny problem i nieprzyjemna oraz dyskomfortowa zmiana chorobowa
Afta u dzieci to zmienione chorobowo miejsce w jamie ustnej, to stan zapalny błony śluzowej. Afta u dzieci jest rodzajem nadżerki, owrzodzenia, które przyjmuje postać okrągłej czy owalnej zmiany z białym nalotem i czerwoną zapaloną okolicą. Afta u dzieci może mieć postać niedużych pęcherzyków lub przybierać rozmiar nawet do 2 centymetrów wielkości. Najczęściej afta u dzieci zlokalizowana jest na dziąsłach, na podniebieniu, na policzkach, na języku czy nawet w gardle. Afta u dzieci może pojawić się pojedynczo albo też w większej ilości. W takiej sytuacji mamy do czynienia z zapaleniem jamy ustnej. Pojawienie się afty u dzieci sygnalizuje najczęściej niechęć dziecka do jedzenia i picia czegokolwiek, ssania, mycia ząbków, pojawia się bolesność, pieczenie, dyskomfort, drażliwość. W niektórych sytuacjach dochodzi do opuchnięcia dziąseł. Afta u dzieci wywołuje zauważalną płaczliwość i niepokój. Dziecko staje się apatyczne, niechętne do zabawy, ma problemy ze snem. Nie należy się temu dziwić, bowiem afta na języku u dziecka czy afta na dziąśle u dziecka to problem z przeżuwaniem, gryzieniem, połykaniem, mówieniem i permanentny ból całej jamy ustnej.
- Aparaty na zęby dla dzieci
- Narkoza dla dzieci
Najczęstsze przyczyny powstawania aft u dzieci
Częstą przyczyną występowania aft u dzieci są powstałe mikrourazy w jamie ustnej na skutek np.: przygryzienia tkanki policzka. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma niedoborów witamin i minerałów – zwłaszcza gdy problem afty często powraca. Mowa tu przede wszystkim o niedoborach w zakresie: żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Warto dostarczać je dziecku w odpowiednio zbilansowanej diecie i suplementacji.
Dziecko, które bardziej narażone jest na wystąpienie afty to maluch z osłabioną odpornością immunologiczną, a także po przybyłych infekcjach i chorobach oraz antybiotykoterapii. Wówczas zdecydowanie bardziej należy zwracać uwagę na skuteczną higienę jamy ustnej. W niektórych sytuacjach powtarzające się regularnie afty u dziecka mogą świadczyć np. o chorobach zębów i przyzębia oraz o alergiach np.: nietolerancja na gluten czy inne składniki pokarmów.
- Lakowanie a lakierowanie zębów u dzieci
- Zęby z próchnicą u dzieci – dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Jakie są sprawdzone sposoby na afty u dzieci?
Jeśli pojawi się afta u dziecka należy podawać maluszkowi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto zastosować tradycyjną i sprawdzoną empirycznie metodę z pędzlowaniem buzi fioletowym roztworem z gencjany. Ma ona działanie wysuszające afty i tym samym przyśpiesza proces ich leczenia. Można także stosować dedykowane ku temu preparaty na afty, smarować czy spryskiwać 3-4 razy dziennie. Warto też płukać jamę ustną zaparzonym i wychłodzonym naparem z szałwii. Zawsze jednak w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza oraz skonsultować proces leczenia. Lekarz także poprawnie zdiagnozuje stan choroby dziecka włączając odpowiednie leki.