Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?
Krzywe uzębienie to problem, który dotyka także najmłodszych. W przypadku zębów mlecznych, za ich wady po części odpowiadać może zbyt długo ssany smoczek lub palec – to właśnie dlatego, powinno się starać oduczyć malucha tych nawyków do maksymalnie trzeciego roku życia. Co warte podkreślenia, u maluchów zdarzają się samoistne wystąpienia krzywych ząbków, bez jakichkolwiek przyczyn fizycznych, chociażby ze względu na dziedziczenie po rodzicach. Uzębienie mleczne i stałe kształtuje się już na etapie życia płodowego, dlatego dla ich zdrowia ważna jest odpowiednia suplementacja przyszłej mamy. Jak się okazuje, również niewłaściwy sposób karmienia, oddychanie przez usta – na przykład z powodu skrzywionej przegrody nosowej – czy problemy z połykaniem mogą oddziaływać na stan zębów.Niezależnie od tego, który ze wspomnianych czynników wpłynął negatywnie na stan jamy ustnej, odpowiednio szybko podjęte działania medyczne mogą pomóc w rozwiązaniu zaistniałego problemu.
Dentysta Gliwice
Wybielanie zębów
Zęby stałe – dlaczego rosną krzywe?
Problem krzywizny może pojawić się także na etapie wymiany ząbków mlecznych na stałe. Bardzo często zdarza się, że przyczyną wad uzębienia jest przebyta próchnica mleczaków i niejednokrotnie towarzysząca jej ekstrakcja, czyli usunięcie chorego zęba. Po jej dokonaniu w wyniku przesunięcia zębów otaczających ubytek dochodzi do skrócenia łuku zębowego, co łączy się z mniejszą ilością miejsca dla wyrzynającego się następcy. Istotny jest także aspekt przebytych wypadków, w wyniku których dochodzi do wybicia mleczaka – wtedy ząb stały również może urosnąć krzywo. Właściwa dbałość o stan jamy ustnej malucha może pomóc w uniknięciu krzywizny. Kiedy tylko pojawiają się oznaki chorób lub innego rodzaju uszkodzeń, warto skonsultować sprawę ze specjalistą. Wizyta u wyspecjalizowanego stomatologa przebiega bezstresowo dla dziecka, które zapomni o strachu i dyskomforcie. Dbałość o uzębienie dziecka może skutecznie zapobiec późniejszym problemom.
Jak wygląda leczenie krzywego uzębienia u dzieci?
Krzywe zęby u dzieci leczy się u lekarza-ortodonty. Specjalista doświadczony w pracy z najmłodszymi pacjentami oceni stan uzębienia za pomocą zdjęcia RTG i wycisku. Następnie zaproponuje – dla maluchów z mleczakami, a także z występującymi na przemian ząbkami stałymi – aparat ruchomy, czyli taki, który można wyjmować. Dziecko będzie nosić go przez kilkanaście godzin dziennie. Nieco starsi pacjenci, którzy cieszą się już z uzębienia stałego zostaną zaopatrzeni w aparat ortodontyczny, który będzie towarzyszył im nieustannie w czasie wyznaczonym przez lekarza. Wyróżnia się modele tradycyjne – metalowe, ceramiczne i szafirowe – oraz samoligaturujące, nakładkowe czy Invisalign, które cieszą się popularnością ze względu na estetykę. Ortodonta dziecięcy zadba o to, by maluch poczuł się całkowicie spokojnie podczas wizyty w gabinecie. Uzyskany po leczeniu efekt zdrowych, prostych ząbków zapobiegnie problemom takim jak wada wymowy lub kłopoty z przeżuwaniem, dlatego zdecydowanie warto zgłosić się do specjalisty od razu po zauważeniu nieprawidłowości w uzębieniu dziecka.
Zobacz także:
– Zęby u dziecka – początki ząbkowania
– Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?