
Zęby u dziecka – początki ząbkowania
Proces ząbkowania jest całkowicie naturalnym przejawem dorastania człowieka. Każdemu maluchowi przychodzi zmierzyć się z zachodzącymi wówczas w jego jamie ustne zmianami. Ząbkowanie zaczyna się najczęściej około czwartego – ósmego miesiąca życia. To właśnie wtedy dziąsła dziecka mogą stać się zaczerwienione i opuchnięte. Do najczęściej wyrzynających się zębów, jako pierwszych należą dwa dolne siekacze – można spodziewać się ich pojawienia już w okolicach szóstego miesiąca życia malucha. Kiedy dziecko znajduje się w wieku od ośmiu do dwunastu miesięcy w jego buzi wyrastają górne zęby – tak zwane „jedynki”. Kolejne siekacze pojawiają się w obrębie do szesnastego miesiąca życia, najczęściej w parach. Ząbkowanie to często wyzwanie dla rodziców, którym przychodzi wspierać malucha w tym wyjątkowym okresie. Aby zminimalizować dyskomfort odczuwalny przez najmłodszego członka rodziny, możesz stosować specjalne środki medyczne. Oczywiście, każdy z nich jest dostosowany do potrzeb dziecka, tak by pomóc mu w bezpieczny sposób. Zalecamy skonsultować się w tym zakresie zawsze z specjalistą. Podobnie wskazane okresy ząbkowania mogę występować nieco inaczej u każdego dziecka, stąd podane okresy ząbkowania to tylko poglądowe informacje, a wszelkie wątpliwości zawsze warto wyjaśnić ze specjalistą.
– Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?
– Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?
Zęby trzonowe u dziecka – kiedy się ich spodziewać?
Kolejnym etapem, w czasie którego u dziecka wychodzą mleczaki jest pojawienie się zębów trzonowych. Pierwsze z nich wyrzynają się na dole i na górze jednocześnie w okresie ok. od trzynastego do dziewiętnastego miesiąca życia. Mleczne trzonowce wyrastają najczęściej do trzydziestego trzeciego miesiąca. Z kolei w okolicach szesnastego do dwudziestego trzeciego miesiąca życia dziecka możesz spodziewać się pojawienia w jego jamie ustnej kłów. W wieku trzech lat maluch powinien posiadać już komplet dwudziestu zębów mlecznych. Jeżeli nie zaczęły one wyrastać po tym, jak dziecko skończyło osiemnaście miesięcy, warto skonsultować sytuację ze specjalistą. Kiedy dziecko osiągnie czwarty rok życia, jego szczęki rozszerzą się, a odstępy między mleczakami powiększą, tworząc miejsce dla mających się wkrótce pojawić pierwszych stałych zębów. Zmiana uzębienia następuje już w okolicach sześciu lat i trwa do około dwunastego roku życia, kiedy w buzi dziecka znajduje się dwadzieścia osiem zębów.
Ostatnie wyrastające zęby – ósemki
Najwcześniej w obrębie siedemnastego roku życia w jamie ustnej mogą pojawić się tak zwane „zęby mądrości”. Ósemki wyrastają do momentu osiągnięcia około dwudziestu jeden lat, jednak w niektórych przypadkach proces ten może nastąpić nawet po czwartej dekadzie życia. Co ciekawe, zęby mądrości są uważane za narządy szczątkowe człowieka. Oznacza to, że u niektórych osób nie pojawiają się wcale. Jak widać, na przestrzeni życia u dziecka będą z biegiem lat wyrastać kolejne zęby. Czas ten niejednokrotnie łączy się z bólem i dyskomfortem, które jednak można skutecznie zmniejszyć, za sprawą specjalnie powstałych w tym celu lekarstw. Pojawianie się zębów to naturalny etap dorastania każdej z osób. Zdecydowanie, warto dbać o uzębienie, między innymi poprzez regularne badania stomatologiczne. Odpowiednio przeszkoleni specjaliści są w stanie zająć się najmłodszymi pacjentami tak, by sprawdzanie stanu jamy ustnej przebiegło w sposób bezpieczny i bezstresowy.
Sprawdź także: