Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?

Zęby mleczne są z natury bielsze, a nawet bardziej transparentne niż ich następcy. Dzieje się tak między innymi za sprawą grubszej warstwy zębiny w pojawiającym się z czasem stałym uzębieniu. Należy pamiętać, że również mleczaki wymagają specjalnej troski i odpowiednio wprowadzonej do codziennych rytuałów higieny. Przede wszystkim, należy je porządnie czyścić. Dzieci mogą mieć problem z dokładnością, jednak tutaj z pomocą przychodzą środki barwiące płytkę, które wskazują na miejsca wymagające doczyszczenia. W takiej sytuacji, często wystarczy wzmocnienie higieny, aby pozbyć się żółtego nalotu tuż przy dziąsłach. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre napoje, jak czarna herbata i owoce podawane w nadmiarze mogą wywoływać przebarwienia. Innym powodem może być zażywanie określonych lekarstw, głównie antybiotyków, które mimo wszystko aktualnie stosuje się coraz rzadziej. Również przebyte choroby, jak chociażby żółtaczka poporodowa mogą doprowadzić do zmiany barwy szkliwa u dziecka na żółte. W przypadku wystąpienia problemu nienaturalnego koloru uzębienia u najmłodszych, warto zasięgnąć porady lekarza-stomatologa, który może pomóc w przywróceniu bieli.

Zęby u dziecka – początki ząbkowania
Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?

Jak leczy się żółte zęby u dzieci?

Metodę leczenia żółtych zębów u dzieci dobiera się na podstawie przyczyny wystąpienia zmiany. W przypadku zaniedbań higienicznych, niejednokrotnie wystarczy uważniejsze i częstsze szczotkowanie płytki nazębnej. Jedną z możliwości w sytuacji, gdy to nie wystarcza jest wizyta u stomatologa, który przy pomocy pasty polerskiej i małej szczoteczki usunie przebarwienia. Odwiedziny w gabinecie specjalisty są niezbędne w momencie, kiedy u dziecka rozwija się choroba jamy ustnej – próchnica. Wówczas lekarz wypełni powstałe ubytki. Możliwe jest także wykonanie przez stomatologa lapisowania, polegającego na smarowaniu ząbków azotanem srebra, co hamuje rozwój próchnicy. Jednak, ten zabieg nie należy do najpopularniejszych – przesłanki takie jak niewielka trwałość efektu czy obowiązek przestrzegania prawidłowej higieny sprawiają, że jest on coraz rzadziej wykonywany. Jak się okazuje, żółte zęby u dziecka są często możliwe do wyleczenia. Najbezpieczniejszym sposobem określenia przyczyny przebarwień i doboru drogi leczenia jest wizyta u wykwalifikowanego stomatologa, który ma doświadczenie w kontakcie z najmłodszymi pacjentami.

Dlaczego warto skontrolować żółte zęby u dziecka ze specjalistą?

Pojawienie się żółtych zębów u dziecka może mieć związek z rozwijającą się chorobą. Dla zyskania pewności, że problem został skutecznie rozwiązany, zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza-stomatologa. Doświadczony specjalista dobierze właściwą metodę leczenia. Co więcej, w gabineciedostosowanym do najmłodszych, maluch szybko pozbędzie się strachu i zbędnego stresu. Profesjonalny dentysta w razie wystąpienia takiej potrzeby, zastosuje odpowiedni sposób znieczulenia, dzięki czemu dziecko nie dozna bólu i dyskomfortu w trakcie leczenia. Powierzając zdrowie potomka wysoko wykwalifikowanemu specjaliście, zyskasz pewność, co do bezpieczeństwa i skuteczności wykonywanego zabiegu. Żółte zęby u dziecka mogą zostać wyleczone, dzięki właściwemu postępowaniu, dlatego wskazane jest uważne podejście rodzica do higieny jamy ustnej najmłodszego członka rodziny.

Dentysta Gliwice
Wybielanie zębów