Zęby z próchnicą u dzieci -dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Zęby u dziecka i ich stan zdrowotny jest niezmiernie ważny. Rzutuje przede wszystkim na całościowy stan zdrowia dziecka i jego samopoczucie. Próchnica to siedlisko bakterii, które namnażają się w zaskakująco dynamicznym tempie. Próchnica u małych dzieci to demineralizacja szkliwa, która dotyczy nie pojedynczego zęba, ale przenosi się kolejno na wszystkie sąsiadujące. Chore zęby u dzieci to także przyczyna obniżonej odporności malca i większej podatności na wirusy i bakterie, na wszelkie infekcje.
- Zepsute zęby u dziecka – problem którego nie wolno bagatelizować
- Lakowanie a lakierowanie zębów u dzieci
Często – przy infekcjach górnych dróg oddechowych u dzieci, przerostu migdałków – lekarze pierwszego kontaktu i laryngolodzy zalecają również leczenie zębów, np.: przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego. Dodatkowo zęby z próchnicą u dzieci to często przełożenie tego stanu na zęby stałe. Bardzo niekorzystną sytuacją jest konieczność zbyt wczesnego usunięcia zębów mlecznych z powodu bolesności i próchnicy zębów, bowiem nierzadko prowadzi to do niewłaściwego wyrastania zębów stałych i tym samym wad zgryzu wymagających późniejszego leczenia. Aby nie dopuścić do takich komplikacji, reagujmy na zęby z próchnicą u dzieci jak najszybciej się da, lub nie dopuśćmy do takiej sytuacji poprzez profilaktykę.
Jak zapobiec próchnicy u najmłodszych dzieci?
Najważniejszym jest wypracowanie systematyki higieny jamy ustnej oraz jej dokładności i skuteczności. Do 9 roku życia starajmy się uczestniczyć w codziennym myciu ząbków malucha, aby uczyć go właściwego szczotkowania. Pilnujmy czasu mycia zębów, aby wynosił co najmniej 2 minuty. Starsze dzieci mogą rozpocząć używanie nici dentystycznych. Od 6 roku życia mogą płukać zęby roztworem z fluorkiem. Koniecznym są regularne wymiany szczoteczki do zębów (co najmniej co 3 miesiące) i właściwe jej przechowywanie. Każdorazowo po myciu powinna mieć możliwość wyschnięcia.
- Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?
- Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?
Zęby z próchnicą u dzieci to też efekt niewłaściwej diety, zwłaszcza bogatej w cukry. Unikajmy słodyczy, a przede wszystkim słodzonych napoi. Pamiętajmy również o tzw. próchnicy zębów u dzieci zwanej butelkową. Nie powinniśmy pozwalać dziecku na picie mleka w porze nocnej, podczas snu. Butelka w nocy to wróg zębów numer jeden, a sprzymierzeniec tych zepsutych z próchnicą. W nocy produkcja śliny jest zdecydowanie na mniejszym poziomie co sprzyja sytuacji, iż cukry zawarte w napoju „oblepiają” szkliwo zębów. Pierwsze oznaki próchnicy zębów u dzieci to żółtawy nalot, czyli płytka nazębna, a z czasem biało-kredowe zmiany, przebarwienia na szkliwie. To już pierwsze objawy próchnicy u dzieci. Należy reagować.
Działania profilaktyczne przeciw wystąpieniu próchnicy – czy konieczne są wizyty u stomatologa?
Jak najbardziej powinniśmy regularnie odwiedzać stomatologa dziecięcego na kontrolne wizyty. Zabiegi takie, jak fluoryzacja, lakowanie zębów i lakierowanie zębów są bardzo wskazane i rekomendowane do walki przeciw próchnicy. Jeśli próchnica zębów u dziecka jest dalece postępująca to wówczas stosuje się zabieg impregnacji zębów, czyli nasączenia zmienionych chorobowo mleczaków w roztworze azotanu srebra, którego zadaniem jest zahamowanie rozwoju próchnicy zębów. W niektórych przypadkach koniecznym jest podjęcie leczenia związanego z plombowaniem mlecznego zęba lub ostatecznością jest konieczność jego usunięcia.