Zepsute zęby u dziecka – problem którego nie wolno bagatelizować

Zepsute zęby u najmłodszych dzieci to obecnie coraz częściej występujące zjawisko. Okazuje się, że znacznie ponad połowa dzieci, wraz ze swoimi rodzinami ma w tym zakresie problem, który nie jest przejściowy – wraz ze zmianą uzębienia na stałe. Stwierdzenie, że przecież i tak ząb mleczny wypadnie, jest niestety błędnym założeniem. Stan uzębienia mlecznego przekłada się po pierwsze na aktualną odporność i zdrowie całego organizmu malca, po drugie rzutuje na przyszłe zęby stałe, po trzecie wypracowuje pozytywne, bądź nieprawidłowe nawyki higieny jamy ustnej i po czwarte obrazuje dietę dziecka. Pamiętajmy, że próchnica i zepsute zęby dziecka to siedlisko bakterii w jamie ustnej, które namnaża się w dużym tempie. Zepsute zęby u dziecka mogą przyczynić się do trudności w pokonaniu chorób np.: układu oddechowego, do częstszych infekcji i podatności na wirusy i bakterie. Dodatkowo to właśnie w okresie, kiedy dziecko posiada zęby mleczne wypracowuje się zasady dotyczące dbania o jamę ustną, wszystko to: jak szczotkować, ile razy szczotkować, jak płukać zęby itp. Zbyt szybka utrata zębów mlecznych to duże prawdopodobieństwo wad zgryzu przy zębach stałych, nie właściwego ich wyrastania.

Przyczyny zepsutych zębów u 3-6 latka. Co zrobić, gdy pojawi się próchnica u najmłodszych dzieci? Jak ją rozpoznać we wczesnym stadium?

Przyczyny zepsutych zębów u dzieci to najczęściej efekt niewłaściwej diety– zwłaszcza bogatej w cukry. Dzieci bardzo lubią słodycze, ale starajmy się ograniczać ich ilość, a zwłaszcza słodzone napoje i gazowane. Zdecydowanie zdrowiej dla zębów dziecka i całego organizmu, gdy zastąpimy słodzone napoje wodą. Pamiętajmy, że gazowane napoje zawierają kwasy rozkładające szkliwo zębów. Bardzo dużym błędem jest pozwolenie dziecku na zasypianie z butelką ze słodkim napojem czy mlekiem. Ogólnie mówiąc, picie w porze nocnej jest bardzo niewskazane dla uzębienia. Produkcja śliny jest wówczas mniejsza i zęby również nie są czyszczone odpowiednio.

Kolejna przyczyna zepsutych zębów u małych dzieci to niewłaściwa higiena zębów. Dzieci często marudzą, nie chcą szczotkować zębów, ale nie można w tej kwestii ulegać. Szczotkowanie zębów przez co najmniej 2 minuty, po posiłku jest bardzo istotne dla zachowania ich w dobrym stanie. Sposobem na zachęcenie dzieci do mycia zębów może być krótka lekcja o tym, na co wpływa ich higiena i jak to wszystko wygląda. Można również zakupić klepsydrę wymierzającą czas szczotkowania, czy bajkowe akcesoria do mycia zębów. Wybierzmy też pastę do zębów z fluorkiem

Czasami przyczyną zepsutych zębów są też genetyczne uwarunkowania, albo też niedobory witaminowe, które pojawiły się u matki podczas okresu ciąży. Taki stan rzeczy powinien jeszcze bardziej aktywizować do działania na rzecz higieny jamy ustnej. Należy reagować jak najwcześniej, zepsute zęby u dzieci to nie tylko bardzo widoczne uszczerbki w uzębieniu, ale także białokremowe, matowe plamy i zmiany na szkliwie zębów, które są zaczątkiem głębszych zmian. Pamiętajmy, że próchnica u dzieci postępuje wyjątkowo szybko i często dotyczy nie pojedynczych zębów, a wszystkich sąsiadujących.

Co zrobić, aby zapobiec zepsutym zębom u dzieci?

Przede wszystkim należy dbać o systematyczność mycia zębów i wizyt kontrolnych u stomatologa dziecięcego. Warto starsze dzieci nauczyć używania nici dentystycznych. Dodatkowo istotne są takie zabiegi stomatologiczne jak: lakowanie zębów (czyli zabezpieczenie bruzd zębów), lakierowanie oraz fluoryzacja. Można również w gabinecie stomatologicznym wykonać polerowanie ząbków pastą polerską. Dbajmy również o dietę dziecka i jakość spożywanych posiłków i napoi.Pamiętajmy również o regularnej wymianie szczoteczki – nie rzadziej niż co 3 miesiące. Dzieci powyżej 6 roku mogą zacząć stosować płukanki do ust z fluorem. Wszystko to zabezpieczy zęby, aby nie doszło do ich zepsucia.