Lakowanie a lakierowanie zębów u dzieci – czym są oba zabiegi dentystyczne?

Lakowanie a lakierowanie – często rodzice dzieci zastanawiają się co tak naprawdę jest istotne i jakie niesie za sobą efekty. Okazuje się, że oba procesy lakowanie i lakierowanie są równie ważne dla zdrowia dziecięcych ząbków i jego pięknego uśmiechu, a więc naprawdę warto zainwestować w zdrowie mlecznych ząbków. Od nich bowiem zależy zdrowie zębów stałych i prawidłowy rozwój szczęki i prawidłowy zgryz w przyszłości u nastolatka. Lakowanie zębów często mylnie utożsamiane jest z lakierowaniem zębów, jako ten sam zabieg. Nic bardziej mylnego. Lakowanie zębów towypełnianie bruzd zębów i szczelin, trudno dostępnych miejsc specjalnym preparatem zwanym lakiem szczelinowym. Następnie jest on utwardzany lampą dentystyczną. Lakowanie jest całkowicie bezinwazyjnym i bezbolesnym zabiegiem, który ma na celu ochronę zęba przez uszczelnienie bruzd, gdzie najczęściej gromadzą się resztki jedzenia, nierzadko są niedomywane przez dzieci i tym samym narażone są na gromadzenie się bakterii i rozwój próchnicy dziecięcej.

Lakierowanie zębów to z kolei pokrywanie szkliwa zębów specjalistycznym lakierem z fluorem. Jego celem jest wzmocnienie szkliwa zębów, bowiem ono w zębach pierwszych dziecka jest zdecydowanie cieńsze, a szkliwo jest słabiej zmineralizowane. Lakierowanie zębów polega na nałożeniu preparatu, który przylega do zębów i uwalnia zawarty w nim fluor, tworząc tzw. fluorapatyty. Dzięki temu zęby są odporne na kwasy, bardziej niż naturalnie zbudowane szkliwo. Poprzez lakierowanie budujemy więc barierę ochronną przed próchnicą, uzupełniamy niedobór fluoru w szkliwie. Lakierowanie to też skuteczna walka z próchnicą początkową, lakierowanie istotnie ją spowalnia.

Jakie są różnice pomiędzy lakowaniem a lakierowaniem zębów u dzieci?

Z samej definicji wynika, że lakowanie a lakierowanie to odrębne procesy, które mogą się z powodzeniem uzupełniać bądź być wykonane samodzielnie. Różnica to nie tylko efekt zabiegów, zastosowane materiały i sprzęt, ale także stan uzębienia poddawany zabiegom. W przypadku lakowania muszą to być zdrowe zęby, bez próchnicy, więc najlepiej zalakować je tuż po ich „wyrżnięciu”. W przypadku zaś lakierowania, wymóg zdrowych zębów nie jest konieczny. Lakierowanie zębów może być przeprowadzone zarówno u dzieci jak i dorosłych osób. Dla profilaktycznego celu lakierowanie powinno być powtarzane regularnie co 3-6 miesięcy. Lakierowanie to poza walką z próchnicą (tak samo, jak przy lakowaniu) również zapobieganie nadwrażliwości zębów na gwałtowne bodźce termiczne i chemiczne, typu: cieple – zimne czy słodkie – kwaśne.

Czy lakowanie i lakierowanie zębów u dzieci jest refundowane przez NFZ?

W przypadku lakierowania zębów jest to zabieg refundowany przez NFZ dla wszystkich, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Można go wykonywać bezpłatnie w gabinetach stomatologii, ale nie częściej niż co 3 miesiące przy zębach stałych.

W przypadku lakowania sytuacja wygląda następująco. Obecnie możliwe jest jednak lakowanie wyłącznie bruzd pierwszych trzonowców stałych dzieci i to tylko w przypadku wyrznięcia się ich przed ukończeniem określonego wieku. roku życia. W przyszłości jest szansa, ze ulegnie to zmianie, bowiem pojawiają się projekty zmian w zakresie dostępności procedur dla dzieci dotyczących leczenia stomatologicznego.