Prostowanie zębów jest wykonywane głównie z powodów estetycznych, lecz należy pamiętać, że ma to niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Prostowanie zębów wpływa na ograniczenie nadmiernego ścierania powierzchni zębowych, ale także na zmniejszenie ryzyka powstawania próchnicy. Prostowanie zgryzu pozwoli na uzyskanie uśmiechu, którym chętnie będziemy dzielić się z innymi.

Metody prostowania zębów 

Istnieje wiele metod prostowania zębów. Najpowszechniejszą jest stosowanie aparatów ortodontycznych, które systemem zamków, łuków i ligatur przyczyniają się do efektywnego prostowania zębów. Istnieje wiele typów aparatów, które dostosowane są do stopnia zaawansowania wady zgryzu i potrzeb pacjenta. Przy prostowaniu zębów możemy wykorzystać nie tylko klasyczne aparaty ortodontyczne, ale także te, które są znacznie mniej widoczne, na przykład aparaty lingwalne. 

Chirurgiczne prostowanie zębów 

Wiele wad zgryzu wpływa na zmianę rysów twarzy. Jeśli aparaty ortodontyczne nie sprawdzą się w prostowaniu zgryzu, lekarz może wskazać inną metodę prostowania zębów, czyli zabieg chirurgiczny. Operacyjne prostowanie zębów wykorzystywane jest w cięższych przypadkach wad zgryzu. Takowe dotyczą między innymi osób, u których stwierdzono wrodzone defekty w budowie twarzoczaszki. W takich przypadkach operacyjne prostowanie zębów pozwala wyraźnie poprawić rysy twarzy, ale także usprawnić funkcje żucia i przyjmowania pokarmów.

Sposoby na szybkie prostowanie zębów 

Szybkie prostowanie zębów jest metodą znaną w Polsce od niedawna. Możliwe jest to z wykorzystaniem specjalnych przezroczystych nakładek. Według specjalistów pozwalają one na szybkie prostowanie zębów w porównaniu z innymi typami aparatów. Metoda ta jest chętnie wybierana przez pacjentów ze względu na to, że nakładki są niemal niewidoczne, co znacznie przyczynia się do komfortu osoby je noszącej. 

W prostowaniu zębów bardzo ważna jest odpowiednia dieta 

W procesie prostowania zębów, zwłaszcza na początku większość osób z powodu dolegliwości decyduje się na spożywanie posiłków, które ograniczają ruchy szczęki i żuchwy przy żuciu pokarmu. Przy prostowaniu zębów w pierwszych dniach zaleca się spożywać głównie półpłynne posiłki, na przykład zupy krem, smoothie czy musy. Podczas noszenia aparatu prostującego zęby warto spożywać pokarmy bogate w wapń i białko, które pozwolą wzmocnić zęby. Oprócz produktów mlecznych sprawdzą się także warzywa, w tym szpinak i brokuły. Należy także pamiętać, że gryzienie twardych produktów może uszkodzić aparat, dlatego orzechy, twarde jabłka czy gruszki warto pokroić na mniejsze kawałki. 

Ile kosztuje prostowanie zębów? 

Kwestia tego, ile kosztuje prostowanie zębów, podyktowana jest kilkoma czynnikami. Należy wziąć pod uwagę stopień pogłębienia wady zgryzu, a także stan samych zębów. Dlatego zaleca się konsultacje u lekarza stomatologa, który oceni stan uzębienia, zaplanuje poszczególne etapy leczenia i oceni koszt prostowania zębów.