Aparat blokowy ortodontyczny to ruchomy aparat, czyli wyjmowany z jamy ustnej przez samego pacjenta – zgodnie z zaleceniami i instrukcją lekarza stomatologa. Aparat blokowy wykonany jest z płyty akrylowej oraz elementów ze stali jak: drut sprężysty, śruby, łuki sprężynowe. To właśnie te elementy składowe aparatu blokowego pozwalają kształtować odpowiednio łuk zębowy (rozszerzenie lub zwężenie łuku). Aparat blokowy umiejscowiony jest na podniebieniu lub w wyrostku zębodołowym żuchwy.

Kiedy aparat blokowy ortodontyczny znajduje zastosowanie?

Najczęściej znajduje zastosowanie u dzieci, w okresie uzębienia mlecznego oraz mieszanego. Powala na skuteczną i wczesną ingerencję w przypadku zdiagnozowania wad zgryzu na skutek np.: złych nawyków czynnościowych dziecka.

Działanie aparatu blokowego – na czym polega?

Aparat blokowy ruchomy to aparat, który dotyczy górnego i dolnego uzębienia i jest ze sobą połączony. W tym aparacie wykorzystywane są przede wszystkim naturalne siły wyzwalane przez czynność mięśni twarzy. Aparaty blokowe zmieniają odpowiednio napięcie mięśni żwaczowych, mięśni warg, policzków i języka. To oddziaływanie przenoszone jest za pośrednictwem aparatu blokowego na łuki zębowe i ich wzajemne ustawienie, na uszeregowanie zębów w łuku, na układ języka w jamie ustnej  itp. W konsekwencji tych działań aparatu blokowego dochodzi do stopniowego wygaszania błędnych nawyków, zwłaszcza u małych pacjentów.

Jak używać ortodontycznego aparatu blokowego?

Aparat blokowy należy przede wszystkim systematycznie nosić. Tylko wtedy można osiągnąć spodziewane efekty. Pamiętajmy, że aparat ruchomy blokowy służy korekcji mniejszych wad zgryzu.

Aparat blokowy co do zasady powinien być noszony od 12 do 14 godzin na dobę. Najchętniej w ten czas wliczamy okres snu. Wtedy bowiem aparat przeszkadza nam najmniej. Jednak nie należy ograniczać tego czasu wyłącznie do pory nocnej, bowiem co do zasady wskazany jest naturalny ruch szczęki np.: podczas żucia czy mówienia. 

W ciągu dnia aparat powinien być noszony około 6 godzin. Pierwsze efekty możemy wówczas obserwować po około 2 miesiącach noszenia.

Budowa aparatu blokowego pozwala na swobodne jedzenie, mówienie i oddychanie. Jest w 100% bezpieczny dla najmłodszych pacjentów.

Dodatkowe atuty aparatu blokowego ortodontycznego to stosunkowo niski koszt w porównaniu z aparatem stałym, a także mniejsza ingerencja w codzienne rytuały.

Dla dzieci – w celu zachęcenia – dostępne są aparaty blokowe ortodontyczne w różnych kolorach. Z pewnością spodobają się małym pacjentom. 

Ważna jest również dbałość o aparat ruchomy blokowy. Powinien być czyszczony dwa razy dziennie z użyciem letniej wody i przeznaczonej do tego pasty lub ewentualnie z dodatkiem szarego mydła. Zwykła pasta do zębów jest niewskazana z uwagi na zbyt duże właściwości ścierne. Aparat blokowy ortodontyczny należy przechowywać suchy w dedykowanym ku temu etui.