Lingwalny aparat ortodontyczny to rozwiązanie dedykowane dla osób stawiających na dyskrecję w korekcji uzębienia. Jest to aparat stały, którego efekty w korekcji uszeregowania zębów i w leczeniu wad zgryzu są bardzo dobre. Aparat ten, a dokładniej zamki aparatu, mocowane są centralnie – podobnie jak przy standardowym – na specjalnym, dedykowanym kleju stomatologicznym do powierzchni zęba. W przypadku lingwalnego aparatu ortodontycznego jest to wykonywane po wewnętrznej stronie uzębienia, od strony języka. Dzięki temu jest on całkowicie niewidoczny. Lingwalny aparat ortodontyczny często nazywany jest aparatem językowym, wewnętrznym.
Dla kogo polecany jest lingwalny aparat ortodontyczny?
W przypadku aparatu lingwalnego nie ma żadnym przeciwskazań w kwestii wieku. Może mieć on zastosowanie zarówno u dzieci, młodzieży jak i u osób dorosłych. Aparat lingwalny przygotowywany jest indywidualnie na potrzeby każdego pacjenta, dlatego jego poziom dopasowania jest bardziej perfekcyjny niż w przypadku standardowych, stałych aparatach.
Aparat lingwalny tworzony jest na bazie wycisku z uzębienia pacjenta. Szczególnie zalecany jest dla dzieci, gdyż jego dużym atutem jest eliminacja ryzyka zniszczenia powierzchni zębów, co nierzadko przejawia się powstaniem odwapnionych plam na powierzchni zęba, tuż pod aparatem.
Jedyną ewentualną przeszkodą mogą być duże przerwy pomiędzy zębami, gdyż wówczas druciki mogłyby być widoczne pomiędzy szczelinami.
Główne zalety aparatu lingwalnego ortodontycznego w porównaniu ze standardowym
Jeśli chcielibyśmy podsumować najważniejsze zalety aparatu lingwalnego w zestawieniu ze standardowym aparatem stałym to należy wśród nich wymienić:
– duże możliwości korekcji, oddziaływania na zęby. Każdy ząb ma swoje centrum oporu i im bliżej przyłożymy siłę oddziaływującą na niego w stosunku to tegoż centrum, tym ta siła będzie efektywniejsza. W rezultacie tego aparaty lingwalne ortodontyczne działają szybciej i skuteczniej od stałych standardowych, bowiem ich siła gromadzona jest bliżej centrum oporu. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zalet:
– estetyka leczenia, całkowita dyskrecja, niewidoczność;
– mniejsza bolesność przy przesuwaniu się zębów;
– uniwersalność, możliwość leczenia wszelkich wad jamy ustnej;
– brak jakichkolwiek ograniczeń wiekowych;
– precyzja wykonania i dopasowanie do indywidualnych cech pacjenta;
– łatwiejsza, codzienna higiena jamy ustnej;
– mniejsze ryzyko odwapnienia i próchnicy, a jeśli doszłoby do jakiejś zmiany to jest ona całkowicie niewidoczna;
– rzadsza konieczność rewizyt u lekarza.
Co jeszcze warto wiedzieć o aparacie lingwalnym ortodontycznym?
Aparat lingwalny po założeniu może być w początkowym okresie niewygodny. Zwłaszcza podczas czynności mowy może dawać czasowy dyskomfort, może też początkowo podrażniać język. Odczucia te mijają jednak już po kilku dniach. Aparat lingwalny jest „szyty na miarę”, na zamówienie, dlatego czas oczekiwania na niego jest wydłużony – od 3 do 5 tygodni.
Leczenie aparatem lingwalnym jest zwyczajowo kosztowniejsze niż standardowym aparatem stałym, ale za to niezwykle sprawne i krótsze.