Aparaty na zęby przezroczyste często określa się jako „alignery”. Są to całkowicie transparentne aparaty na zęby w formie nakładek. Materiał ich wykonania to bardzo mocny, przezroczysty, termoplastyczny i giętki silikon. Aparat ten ze względu na swoją transparentność jest praktycznie niewidoczny podczas użytkowania. Dodatkowo jest w 100% bezpieczny w noszeniu i komfortowy. Doskonale trzyma się uzębienia, nie przesuwa się, nie wypada.

Przezroczysty aparat na zęby jako alternatywa wobec stałych modeli

Aparat na zęby przezroczysty jest doskonałą alternatywą dla stałych aparatów metalowych z zamkami, łukiem ortodontycznym i ligaturami. W tym przypadku wskazanych elementów składowych nie ma. Aparaty na zęby przezroczyste zwane „alignerami” to seria nakładek dopasowanych do określonej fazy leczenia uzębienia. Lekarz stomatolog decyduje o leczeniu, oraz o okresach zmian poszczególnych nakładek, natomiast najczęściej okres ten wynosi ok. 2 tygodni. 

Jak działa aparat na zęby przezroczysty?

Sam mechanizm działania przy aparacie przezroczystym nie różni się od tradycyjnego. Znaczącą zmianą jest w tym przypadku wizualność produktu i jego estetyka. Aparat na zęby przezroczysty delikatnie i systematycznie wpływa na zęby, powodując tym samym pożądane ich przesunięcie, aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Aparat wywołuje więc kontrolowany nacisk o odpowiedniej sile, zgodnie z ustaleniami lekarza stomatologa.

Zalety nowoczesnego, przezroczystego aparatu na zęby

Aparaty na zęby typu alignery są na tyle przezroczyste, że założone na uzębienie całkowicie przejmują także jego koloryt. Dzięki temu są praktycznie niewidoczne i często w ogóle niezauważalne przez otoczenie pacjenta.

Inne bardzo ważne atuty tego rozwiązania to:

– łatwość prowadzenia codziennej higieny jamy ustnej; aparat jest całkowicie zdejmowalny, można szczotkować zęby, używać nici dentystycznej itp.; mniejsze ryzyko chorób uzębienia;

– szybkie efekty działania, zgodnie z opracowanym przez stomatologa planem leczenia;

– mniejsza bolesność podczas noszenia, mniejszy dyskomfort ucisku w porównaniu z tradycyjnym aparatem metalowym na zęby;

– długość trwania leczenia od 9 do 18 miesięcy.

Dla kogo dedykowany jest zwłaszcza aparat na zęby przezroczysty?

Aparat na zęby przezroczysty dostępny jest w wersji dla dorosłych. Można zakupić także dedykowane nakładki młodzieżowe.

Zobacz również: