Próchnica u dwulatków – duży problem małych ząbków

Według szacunków specjalistów, próchnica u dwulatków dotyka aż 39% maluchów, a z wiekiem problem się pogłębia. Dlatego profilaktyka uzębienia najmłodszych pociech jest niezwykle ważna w dalszym rozwoju zębów. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym wpisem dotyczącym próchnicy u dwulatków, wskazującym także jakie są sposoby jej leczenia oraz zapobiegania.

Co przyczynia się do ujawniania objawów próchnicy u dwulatków? 

Najczęściej wymienianą przyczyną próchnicy u dwulatków jest spożywanie pokarmów bogatych w cukry. Zalicza się do nich mleko w butelce, podawane dziecku zaraz przed snem oraz słodkie przekąski. Jest to pożywka dla baterii, które powodują zmiany w tkance zęba. Wraz z postępem czasu bakterie doprowadzają do zmian w tkankach zęba. Wśród innych przyczyn próchnicy u dwulatka wymienia się także czynniki genetyczne i podatność zębów na działanie składników pokarmowych oraz bakterii, a także niewłaściwą podaż składników mineralnych do zawiązków zębów w okresie prenatalnym. 

Próchnica u dwulatka powstająca na skutek przedłużonego picia z butelki

Jedną z przyczyn próchnicy u dwulatków może być długotrwałe picie mleka z butelki, ale także zasypianie z butelką w buzi. Część specjalistów wyróżnia tę dolegliwość jako próchnicę butelkową, która może ujawnić się już w wieku niemowlęcym, ale także u dwulatków. Zmniejszona ilość produkowanej śliny podczas snu jest doskonałą pożywką dla bakterii, zwłaszcza Streptococcus mutans, ponieważ zęby malucha nie są oczyszczane z pokarmu bogatego w węglowodany.

Początki próchnicy u dwulatka

Próchnica u dwulatków najczęściej obejmuje zęby znajdujące się w szczęce. Początki próchnicy u dwulatka widoczne są jako żółtawy nalot pojawiający się na zębach. Z czasem przekształca się on w szarawą substancję wyraźnie różniącą się kolorem od zdrowego szkliwa. Dla rodziców jest to ostatni sygnał na wizytę u lekarza stomatologa, by uniknąć leczenia ewentualnych ubytków. Jeśli początki próchnicy u dwulatka pozostaną niezauważone, mogą przekształcać się w brązowe plamy, które dają początek trwałym ubytkom. Powoduje to dolegliwości bólowe u malucha, wymagające leczenia stomatologicznego. 

Próchnica dwulatka – jak leczyć?

Leczenie zmienionych chorobowo zębów należy rozpocząć już w momencie zauważenia początków próchnicy u dziecka. Płytkę nazębną z łatwością można usunąć dzięki fluoryzacji w oparciu między innymi o pasty do zębów z fluorem. Jeśli ubytki już się pojawiły, wtedy leczenie próchnicy u dwulatka jest dobieranie indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. 

Sposoby zapobiegania próchnicy u dwulatków

Niezwykle ważną kwestią dbania o uzębienie naszych pociech jest profilaktyka, wszak nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Próchnicy u dwulatka możemy uniknąć głównie dzięki odpowiedniej diecie, dlatego wprowadzajmy dzieciom dobre nawyki żywieniowe. Zrezygnujmy ze słodkich przekąsek na rzecz produktów pełnoziarnistych oraz warzyw. Doskonałym pomysłem jest także zakup szczoteczki do zębów dla dzieci, która pozwoli uczyć dzieci utrzymywania higieny jamy ustnej. Profilaktykę warto wdrożyć już u niemowląt, dlatego u tych nieco starszych zamiast butelki z mlekiem przed snem podajmy do picia wodę.

Zobacz również: