Jeśli jesteś rodzicem maleństwa i nurtuje Cię pytanie: „Jak myć zęby niemowlaka?” to bardzo dobrze trafiłeś. Postaramy się kompleksowo przybliżyć ten temat. Współczesna medycyna stomatologiczna kładzie nacisk przede wszystkim na profilaktykę jamy ustnej i uzębienia już od pierwszych dni życia. Wydawać się może, że w przypadku noworodka czy niemowlaka z dopiero co wyrastającymi mlecznymi zębami mycie zębów nie ma znaczenia. Nic bardziej mylnego. To właśnie stan uzębienia mlecznego przekłada się na późniejszy rozwój uzębienia stałego i powstanie ewentualnych wad zgryzu i dysfunkcji jamy ustnej. 

Niewłaściwa higiena jamy istniej niemowlaka może prowadzić do poważnych skutków

Jeśli bowiem zęby mleczne zostaną zbyt wcześnie zaatakowane próchnicą i pojawi się konieczność ich ekstrakcji to wystąpi duże ryzyko przesuwania się zębów mlecznych i tym samym braku wystarczającego miejsca dla prawidłowego wyrastania zębów stałych w łuku zębowym. Próchnica zębów mlecznych jest oczywiście konsekwencją nie prawidłowej higieny zębów. 

Często też w najmłodszym wieku powstają błędne czynnościowe nawyki dziecka, np.: w zakresie przeżuwania, mówienia, oddychania, ssania smoczka itp. Te błędne nawyki leżą u podstaw późniejszej konieczności leczenia uzębienia u ortodonty.

Wypracujmy więc już u niemowlaka właściwe zachowania, m.in. w zakresie mycia zębów i stale obserwujmy jego uzębienie. 

Od kiedy należy zacząć higienę jamy ustnej dziecka? Jak myć zęby niemowlaka?

Jak myć zęby u niemowlaka? To głównie zadawane pytanie, które nasuwa się rodzicom. Sposób mycia zębów u najmłodszych zależy od wieku malca, bowiem u noworodka dotyczy to pielęgnacji dziąseł, u starszego dziecka to już dbałość o wyrastające mleczaki.

Jak myć zęby u niemowlaka? Istotne porady w podziale na okres rozwojowy dziecka

Noworodki: W przypadku noworodków należy po każdym karmieniu oczyścić dziąsła dziecka, używając do tego, np. zwilżonej szmatki, gazika lub specjalnej, dedykowanej ku temu gumowej szczoteczki zakładanej na palec rodzica. Na tym etapie rozwojowym stosujemy wyłącznie przegotowaną wodę, bez jakiejkolwiek pasty do zębów. W ten sposób usuwamy wszelkie resztki pokarmów, a także już na tym etapie przyzwyczajamy dziecko do zabiegów w buzi.

Wiek 4–6 miesięcy: W tym okresie pojawiają się pierwsze ząbki, które należy myć szczoteczką z bardzo miękkim włosiem. Możemy stosować wyłącznie szczoteczkę zwilżoną wodą lub dodać odrobinę pasty do zębów, ale z najmniejszą ilością fluoru – około 10000 ppm. Szczotkujemy zęby maluszka kolistymi ruchami, a nadmiar pasty należy zetrzeć. Dziecko w tym wieku nie jest w stanie wypluć resztki pasty czy przepłukać ust.

Wiek 6–24 miesiące: Dalej zastosowanie znajduje szczoteczka z miękkim włosiem. Zwiększamy jednak intensywność szczotkowania zębów u niemowlaka. Niech czynność ta odbywa się 2 razy w ciągu dnia i trwa około 2 minuty.

Zakłada się, że do 3 roku życia używamy minimalnej ilości pasty do zębów i każdorazowo nakłada ją rodzic oraz to rodzic aktywnie myje zęby malucha. 

Co jeszcze warto wiedzieć w temacie mycia ząbków u niemowlaków?

Poza regularnością w higienie jamy ustnej niemowlaka, warto również pamiętać o innych zaleceniach, które rzutują na stan uzębienia maleństwa. Są wśród nich m.in.:

– odpowiednie żywienie niemowlaka z unikaniem cukrów prostych w diecie dziecka;

– limitowanie spożywania napojów słodzonych;

– obowiązkowe mycie zębów przed porą nocną, przed snem;

– uwaga na higienę jamy ustnej przy karmieniu piersią czy butelką, zwłaszcza w kwestii częstego zasypiania małych dzieci przy piersi i karmienia nocnego.

Zobacz również: