Kamień na zębach to efekt zmineralizowania, zwapnienia, czyli po prostu stwardnienia płytki nazębnej. Definiując kamień nazębny należy zapoznać się z terminem płytka nazębna. Jest to miękki osad najczęściej blado – żółtego kolorytu, który składa się z resztek pokarmu, bakterii, składowych ludzkiej śliny. Jeśli w porę płytka nazębna nie zostanie usunięta w trybie kompleksowej higieny zębów to dojdzie do jej zmineralizowania i powstania przedmiotowego, twardego kamienia na zębach. Ten nie jest już taki łatwy do usunięcia w warunkach domowych i wymaga zwyczajowo stomatologicznych zabiegów.

Warto więc, zapobiegać powstawaniu kamienia na zębach, tym bardziej, iż jego negatywne skutki to zwiększone ryzyko próchnicy, szybko postępujących ubytków zębów, paradontozy, chorób dziąseł i przyzębia, zmniejszonej estetyki uzębienia, zmiany kolorytu zębów itp. Kamień nazębny najczęściej pojawia się w miejscach trudnodostępnych, gdzie tradycyjnej szczoteczce do zębów nie łatwo dotrzeć. Kamień nazębny pojawia się w przestrzeniach międzyzębowych, przy linii dziąsła, w tzw. szyjkach zębów – zwłaszcza od strony języka. Kamień na zębach może także powstać powyżej linii dziąseł. Wyróżniamy więc kamień nazębny poddziąsłowy (widoczny gołym okiem) oraz naddziąsłowy.

Kamień na zębach – jak przeciwdziałać jego powstawaniu?

Przeciwdziałanie powstawaniu kamienia na zębach to głównie właściwa i regularna higiena jamy ustnej. Należy pamiętać o myciu zębów – minimum dwa razy dziennie, jednak najlepiej szczotkować je po każdym posiłku (w ciągu max 30 minut od jego konsumpcji). Dodatkowo należy zadbać o przestrzenie styku zębów. Sprawdzi się nitkowanie zębów oraz używanie płynów do ust czy zastosowanie specjalnych pod kątem konstrukcji szczoteczek międzyzębowych.  Technika szczotkowania zębów i czas jego wykonania również są szalenie ważne. Dobrym sposobem na skuteczną walkę z kamieniem na zębach jest urządzenie do czyszczenia zwane irygatorem do zębów, który czyści zęby strumieniem płynu pod dużym ciśnieniem. Dodatkowo należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. To właśnie lekarz może oceniać występowanie ewentualnego kamienia nazębnego poddziąsłowego. Regularnie warto wykonywać stomatologiczne zabiegi typu: skaling, piaskowanie zębów oraz polerowanie zębów.

Czarny kamień na zębach – czym jest i jak wygląda?

Pojęcie czarnego kamienia na zębach dotyczy wspomnianego już kamienia poddziąsłowego. Kamień na zębach – ten naddziąsłowy – ma najczęściej blado – żółty odcień, jednak w przypadku kamienia na zębach powyżej linii dziąseł w jego składzie znajdują się także produkty rozpadu krwi oraz tzw. płyn dziąsłowy. Powoduje to, iż kamień na zębach przybiera kolor ciemno brązowy, a nawet czarny. Warto również pamiętać, że na kamień nazębny bardziej narażone są osoby pijące duże ilości herbaty, kawy, a także osoby palące papierosy. W ich przypadku kamień na zębach przybiera także ciemniejszy koloryt.