Ozdobny aparat na zęby – takie stwierdzenie coraz częściej pojawia się, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zastanawiamy się, czy rzeczywiście ozdobny aparat na zęby istnieje? I jaka może być jego funkcja? Oraz jak wygląda ozdobny aparat na zęby?

Ozdobny aparat na zęby to kategoria bardziej potoczna, pojawiająca się w Internecie, wśród młodych osób, ale tak naprawdę w terminologii stomatologicznej nie funkcjonuje. Ozdobny aparat na zęby jest efektem zmiany podejścia do traktowania aparatu na zęby w bardzo pozytywny sposób, a nie jako element zmniejszający atrakcyjność wizualną pacjenta objętego leczeniem.

Pamiętajmy jednak, że aparat na zęby to zawsze względy medyczne i korekcyjne, połączone z estetycznymi, dotyczące wad zgryzu, ułożenia zębów. Ozdobny charakter aparatu na zęby to subiektywna ocena użytkującego, która jest dodatkowym atutem ułatwiającym podjęcie decyzji o jego założeniu. Obecne aparaty na zęby występują w wielu wariantach, od tych tradycyjnych metalowych po aparaty praktycznie niewidoczne i wyjątkowo dyskretne w noszeniu.

Rodzaje aparatów stałych na zęby – te bardziej i mniej widoczne. Jak można rozumieć kategorię: ozdobny aparat na zęby

Ozdobny aparat na zęby dla niektórych osób może oznaczać klasyczny aparat na zęby składający się z zamków, pierścieni, łuków i ligatur, czyli gumek mocujących łuk w zamkach. Ligatury, które są wymienne mogą występować w wielu wersjach kolorystycznych, co oznacza, że kolorowy aparat na zęby może być traktowany również jako ozdobny aparat na zęby dla dzieci i młodzieży.

Dla niektórych pacjentów ozdobny aparat na zęby to ten cechujący się dużą estetyką wykonania, ale także wysokim poziomem dyskrecji, subtelności od wizualnej strony.

Ozdobnym aparatem na zęby może okazać się aparat ceramiczny, porcelanowy czy kryształowy, szafirowy. Są to aparaty na zęby, które zapewniają efekt kosmetyczny na wysokim poziomie. Konstrukcja jest mniej widoczna, np.: występują w mlecznej barwie bądź całkowicie transparentna.

Takim aparatem może okazać się aparat samoligatorujący, czyli bez elementu ligatur, gumek mocujących. Dla jeszcze bardziej wymagających pacjentów polecany jest aparat lingwialny, czyli mocowany od wewnętrznej strony jamy ustnej.

Współczesne podejście do aparatów na zęby. Nowe spojrzenie na aparat na zęby jako ten o ozdobnych walorach

Podejście do stałych aparatów na zęby na przestrzeni lat bardzo ewoluowało. Coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie korekcyjne zębów z zastosowaniem stałych aparatów na żeby. Noszenie aparatu na zęby nie jest już kwestią wstydliwą. Nawet więcej, nierzadko noszenie aparatu na zęby ma modowe znaczenie i jest wyjątkowo trendy.

Ozdobny aparat na zęby stał się kanonem dobrego stylu, interesującego wizerunku, a jednocześnie dbałości oraz troski o zdrowie i stan uzębienia. Obecnie ozdobny aparat na zęby to oznaka świadomości powagi kwestii zdrowego uzębienia i ich właściwego uszeregowania oraz rozumienia znaczenia stomatologii estetycznej.