Narkoza dla dzieci u dentysty może wydawać się dla rodzica trudną decyzją, jednak wszelkie wątpliwości miną po szczegółowym zapoznaniu się z tym jak wygląda, jakie są jej skutki i dlaczego warto zdecydować się na znieczulenie ogólne dla dzieci. Przed podjęciem decyzji o zabiegu w narkozie, lekarz stomatolog kompleksowo odpowie na pytania rodziców. Dodatkowo każdy zabieg w znieczuleniu ogólnym poprzedzony jest rozbudowanym wywiadem z rodzicami, a także badaniem krwi, badaniem ogólnym dziecka i analizą przebiegu jego ewentualnych schorzeń.  Każdorazowo odbywa się także wizyta rodziców u anestezjologa. Taka kolejność zapewnia właściwy przebieg stomatologicznych działań prowadzonych w Gabinecie Stomatologicznym „Przyjaciele Uśmiechu” w Gliwicach – do którego polecamy zajrzeć z pociechą jeśli jesteśmy z okolic Śląska.

Wywiad przez znieczuleniem ogólnym dziecka u stomatologa obejmuje m.in.: 

– aktualne i przebyte choroby;

– przebyte znieczulenia;

– alergie;

– przyjmowane leki.

Zabiegi w narkozie dla dzieci to przede wszystkim uchronienie dziecka przed lękiem, strachem, nierzadko wyjątkowo paraliżującym, a także przed bólem. Dziecko przechodzi zabieg w nieświadomości, całkowicie uwolniony od bólu, dyskomfortu, silnego stresu, płaczu itp. Wprowadzany jest w stan do porównania ze stanem snu. Narkoza dla dziecka u stomatologa to w niektórych przypadkach jedyna forma na zapewnienie właściwego przebiegu samego zabiegu, np.: przy usuwaniu wielu zębów, przy zaburzeniach w wyrzynaniu się ząbków itp. Zmuszanie dziecka do zabiegu mogłoby przynieść katastrofalne skutki w postaci urazu psychicznego i fobię przed jakimkolwiek innym leczeniem w przyszłości. Narkoza dla dzieci u dentysty także temu zapobiega.

Jak wygląda narkoza u dentysty dla dzieci?

W dniu zabiegu dziecko musi być na czczo, co oznacza brak spożywanych posiłków na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem  i brak picia na co najmniej 3 godziny. W dniu zabiegu można pić tylko wodę niegazowaną albo niesłodzoną herbatę. Gabinet stomatologiczny w pełni świadomy leczenia najmłodszych, na początek pozwala dziecku poznać personel, zapoznać się z gabinetem i spokojnie wyjaśnia dziecku co będzie się działo. Następnie podawana jest dziecku maseczka z lekami powodującymi zaśnięcie malucha oraz tlen. Od tego momentu personel medyczny rozpoczyna proces założenia wenflonu, przez który podawane są odpowiednie leki utrzymujące stan znieczulenia ogólnego oraz leki przeciwbólowe. Stan dziecka, jego oddech jest od początku monitorowany przez anestezjologa. Dziecko podlega intubacji (wprowadzeniu plastikowej rurki do tchawicy), która umożliwia prawidłowy oddech, zabezpiecza przed zakrztuszeniem się, zachłyśnięciem i dba o bezpieczny oddech malucha. Usuniecie intubacji ma miejsce w momencie wybudzania dziecka, w taki sposób, że nie powstaje żaden dyskomfort w tym względzie dla małego pacjenta. Narkoza dla dzieci u dentysty umożliwia spokojną, kompleksową i skupioną pracę lekarza. Zęby malucha wyleczone zostają w bezstresowy sposób. Po wybudzeniu dziecka może ono chwilowo odczuwać dalsze działanie leków i wzmożoną senność. Po przewiezieniu na salę od razu dziecku towarzyszą rodzice i jest pod opieką personelu medycznego. W przypadku najmłodszych dzieci skutki po znieczuleniu ogólnym neutralizowane są przez organizm wyjątkowo szybko i często dzieci w krótkim czasie odzyskują dobry humor i uśmiech.

Zabiegi w narkozie dla dzieci – wskazania do ich wykonania

Znieczulenie ogólne u stomatologa dla dzieci jest wskazane przede wszystkim w przypadku dzieci najmłodszych, przejawiających duży lęk czy fobie, dzieci z zaburzeniami, ze spectrum autyzmu itp. Stosuje się także w przypadku leczenia większej ilości ząbków, ich usuwaniu na skutek rozległej próchnicy, w przypadku konieczności długotrwałego i wyjątkowo precyzyjnego leczenia kanałowego zęba itp.