Jak prawidłowo myć zęby, aby skutecznie chronić je przed próchnicą i wszelkimi chorobami przyzębia? To pytanie wielokrotnie pojawia się w naszych głowach i zadawane jest przez wielu pacjentów lekarzom stomatologom. Nie bez powodu. Prawidłowe mycie zębów to bowiem zasada numer 1 w utrzymywaniu zdrowego stanu uzębienia i pięknego uśmiechu. Warto poznać istotne wskazówki w zakresie prawidłowego mycia zębów, dla nas samych, ale także dla naszych dzieci. Już od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom ugruntowane, dobre reguły prawidłowego mycia zębów.
Punktem pierwszym jest wybór właściwej pasty do zębów, płynu do płukania i nici dentystycznej. Są to podstawowe produkty warunkujące skuteczność mycia zębów. Następnie należy wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.
Okazuje się, że szczoteczka w największym stopniu rekomendowana przez lekarzy stomatologów to szczoteczka elektryczna. To właśnie ona pozwala nam najdokładniej wyczyścić zęby, wykonuje zdecydowanie więcej ruchów na minutę, niż jesteśmy to w stanie wykonać manualną szczoteczką. Dodatkowo nierzadko sygnalizuje nam odpowiedni czas trwania procesu szczotkowania zębów.
Jeśli jednak decydujemy się na manualną szczoteczkę to pamiętajmy o jej regularnej wymianie. Minimum raz na 3 miesiące, albo wcześniej, gdy zauważymy pierwsze oznaki jej zużycia. Wbrew utartym skojarzeniom szczoteczki z twardym włosiem wcale nie bywają najlepsze dla naszych zębów. Stomatolodzy rekomendują szczoteczki z miękkim włosiem, które doskonale eliminują miękką płytkę nazębną i usuwają resztki pożywienia. Jeszcze ważniejsza niż omawiana grubość włosia jest jego gęstość, im większa tym lepiej dla prawidłowego szczotkowania.
Jak często myć zęby i jak długo myć zęby? Czyli podstawy w zakresie prawidłowego szczotkowania
Powinniśmy pamiętać o regularności w myciu zębów, ona jest najważniejsza. Mycie po każdym, większym posiłku jest wyśmienitym nawykiem dla naszych zębów. Bezwzględnie czyścimy je rano i wieczorem. Czas trwania jednego szczotkowania to około 2-3 minuty. Taki czas uznawany jest przez lekarzy za optymalny.
Jak prawidłowo myć zęby? Czy istnieją sprawdzone techniki mycia zębów?
Najpierw pamiętajmy o kilku głównych zasadach w zakresie prawidłowego mycia zębów:
– czyszczenie wpierw zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
– czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
– czyszczenie powierzchni żujących;
– oczyszczenie języka szczoteczką – doskonały sposób na przywrócenie świeżego uśmiechu.
Jak technicznie podejść do mycia zębów? Najważniejsza z technik mycia zębów
Najważniejszą techniką prawidłowego mycia zębów jest metoda wymiatająca. Polega ona na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i szczotkowaniu zębów ku dołowi w szczęce, a w żuchwie ku górze, przesuwając szczoteczkę wzdłuż linii dziąseł. Tego typu technika obrotowo-wymiatająca zapobiega wtłaczaniu płytki nazębnej do kieszonek dziąsłowych.
Powierzchnie żujące z kolei czyścimy trzymając szczoteczkę płasko i szczotkując te powierzchnie do przodu i do tyłu. Wewnętrzne powierzchnie zębów to ustawienie szczoteczki pionowo i wykonywanie delikatnych ruchów góra – dół czubkiem szczoteczki.
Zobacz także: