Wybielanie zębów w warunkach domowych kojarzone jest z wygodą w stosowaniu, oszczędnością czasu na profesjonale wizyty w gabinetach, relatywnie niższymi kosztami i zadawalającymi efektami. Sprawdźmy czy jest to rzeczywiście prawda. 

Wybielanie zębów w domu staje się coraz bardziej popularne i jest stale rozpropagowane chociażby przez celebrytów i influenserów w social media. Nie raz zastanawiamy się, czy to rzeczywiście możliwe, aby w warunkach zacisza domowego uzyskać piękny i biały uśmiech?

Stomatolodzy nie zabraniają stosowania różnorodnych produktów wybielania zębów w domu, o ile nasze zęby pozostają pod stałą, regularną kontrolą naszego stomatologa. Pamiętajmy również, że zabiegi przeprowadzane w warunkach gabinetu dentystycznego zawsze niosą bardziej widoczne efekty i są wykonywane przez profesjonalistów w tym zakresie. Zabiegi typu polerowanie, piaskowanie, wybielanie są rekomendowane dla pacjentów chcących cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem.

Wybielanie zębów w domu może być jednak doskonałym produktem uzupełniającym, który utrzyma efekty i wspomoże w procesie dbania o zęby.

Jakie wyróżniamy metody i produkty do wybielania zębów w domu?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele produktów i producentów z zakresu środków wybielających do zębów, samodzielnego użytku. Dostawcy medyczni powinni każdorazowo udzielić w instrukcji dokładnych porad jak przeprowadzić wybielanie zębów w domu. Dodatkowo powinni wskazać skład produktów wybielających i wszelkie przeciwskazania do ich zastosowania.

Przykładem produktu do wybielania zębów w domu może być żel wybielający, który umieszcza się w specjalnej nakładce. Żel wybielający często zawiera nadtlenek karbamidu, który przenika przez powierzchnię zęba. Od stężenia głównego elementu wybielającego zależą efekty i konieczny czas do ich osiągnięcia. Najczęściej nakładkę z żelem nosi się przez kilka godzin w ciągu dnia lub przez noc.

Innym produktem przeznaczonym do wybielania zębów w domu są tzw. paski wybielające, które nakleja się na zęby na czas kilkudziesięciu minut dziennie. Kuracja ta musi być powtarzana codziennie przez kilkanaście dni.

Na rynku dostępne są także proszki wybielające do zastosowania w domu. Metoda ta polega na nałożeniu proszku na szczoteczkę do zębów i szczotkowaniu nim zębów przez określony czas.

Najczęściej tego typu produkty do szczotkowania zawierają naturalne składniki jak chociażby: węgiel aktywny, glinka, mięta, skórka pomarańczy itp.

Jedną z bardzo popularnych metod na wybielanie zębów w domu jest używanie specjalnej nakładki z lampą LED. Technika ta polega na myciu zębów dedykowaną pastą i nałożeniu po takim myciu na zęby urządzenia, które emituje światło UV z lampy LED. Czynność ta wykonywana jest co najmniej raz w tygodniu.

Cel stawiany wybielaniu zębów w domu

Głównym celem jest sprawienie, aby zęby były zauważalnie jaśniejsze (często dołączony do zestawu jest wzornik kolorów, aby łatwo można było kontrolować stopień poprawy bieli zębów) oraz wyzbycie się przebarwień zębów. Pamiętajmy, że podczas wybielania zębów w domu ważna jest tzw. biała dieta, czyli oparcie jej na jasnych i białych produktach jak: kasze, drób, ryby, ziemniaki, nabiał itp.

Nasze zęby w okresie wybielania w domu są bowiem bardziej narażone na przebarwienia i „łapanie” pigmentu z barwiących produktów.