Pytanie: jak myć prawidłowo zęby z aparatem? pojawia się w głowach wszystkich pacjentów, którzy zdecydowali się na ortodontyczne leczenie i walkę z wadami zgryzu oraz na walkę o estetykę uśmiechu. Mycie zębów z aparatem na zębach jest zdecydowanie bardziej wymagające i konieczna jest wyjątkowa dyscyplina w regularności, czasie szczotkowania i jej precyzji. Wszystko za sprawą miejsc styku aparatu na zęby z powierzchnią zęba, gdzie w łatwy sposób mogą gromadzić się resztki pokarmu, mnożyć bakterie, co przyczynić się może do postępującej próchnicy zębów. Są to ogniska zapalne próchnicy. Tego typu newralgiczne miejsca jeśli zostaną przeoczone czy pominięte przez pacjenta albo niedostatecznie poddane higienie jamy ustnej powodują choroby zębów, przyzębia, a także nieświeży oddech osoby noszącej aparat na zęby.

Czym myć zęby z aparatem? Radzimy w co należy wyposażyć się przy noszeniu aparatu na zębach

Zęby z aparatem należy regularnie szczotkować – to główny klucz do sukcesu. Mycie zębów w przypadku aparatu jest obowiązkowe nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym, nawet tym najmniejszym posiłku. W przypadku pacjenta z aparatem na zęby należy wypracować wręcz nawyk noszenia szczoteczki wszędzie, podczas podróży, wizyt towarzyskich, w pracy itp. Wszystko to, aby zapobiec zalegającym resztkom jedzenia w szczelinach międzyzębowych lub na metalowych elementach aparatu. 

Nosząc aparat na zęby należy pamiętać o zaopatrzeniu się w kilka niezbędników, takich jak: 

– pasta z fluorem – dowolna –o ile fluor występuje w jej składzie, 

– szczoteczka manualna do zębów o miękkim włosiu, 

– nici dentystyczne, 

– irygator, 

– płyn do płukania, 

– szczoteczka ortodontyczna z odpowiednią końcówką. 

Jak myć zęby z aparatem, czyli najskuteczniejsza technika

Zadaniem pacjenta z aparatem jest szczotkowanie zębów, tak aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które często przyklejają się do zamków, drucików aparatu oraz innych mechanizmów aparatu. Najlepiej stosować technikę mycia zębów zwaną ROLL. Każdy ząb należy myć około 10 sekund. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni pod względem dziąseł i delikatnie dociskamy. Następnie wykonujemy krótkie i zdecydowane ruchy przód i tył. Wszystko w zakresie zewnętrznych jak i wewnętrznych części zębów oraz części żującej i tylnej. Szczeliny międzyzębowe czyścimy dodatkowo za pomocą nici dentystycznej. 

Mycie zębów z aparatem – wybrać szczoteczkę manualną czy elektryczną?

Szczoteczki elektryczne są zdecydowanie bardziej skuteczne od tych manualnych. Dodatkowo szukajmy modeli ze specjalnymi końcówkami dla osób noszących aparat na zęby. Dostępne są szczoteczki, które doskonale czyszczą miejsca pomiędzy zębami i drucikami, bowiem mają główkę z bardzo cienkimi włóknami. Pomocne w higienie jamy ustnej osoby z aparatem na zęby są także irygatory, które dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem usuwają bakterie z miejsc dookoła aparatu i dziąseł.