Aparat samoligaturujący a klasyczny to porównanie, które warto wykonać przed wyborem jednego z nich. Aby zrozumieć różnice pomiędzy aparatem samoligaturującym a zwykłym ligaturującym należy poznać budowę samego aparatu na zęby typu stałego. Aparaty te bowiem zakłada się w analogiczny sposób, różnica polega przede wszystkim w ich budowie i co za tym idzie w funkcjonalności na co dzień. Aparaty samoligaturujące i klasyczne zbudowane są z elementu metalowego, ceramicznego czy kryształowego zwanego zamkiem. Ten element w obu aparatach na zęby przyklejany jest za pomocą dentystycznego kleju do płytki nazębnej. Jego celem jest utrzymywanie łuku ortodontycznego, czyli metalowego drucika w odpowiednim miejscu. W przypadku tradycyjnych aparatów na zęby łuk ortodontyczny utrzymywany jest za pomocą tzw. ligatur. Są to gumki, które zabezpieczają łuk przed przesuwaniem się w zamkach. Aparaty samoligaturujące nie posiadają tegoż elementu. Łuk ortodontyczny w aparatach samoligaturujących utrzymuje się za pomocą specjalnych klapek zamykających łuk w zamku

Aparat na zęby samoligaturujący – bardziej estetyczny, mniej widoczny i komfortowy w noszeniu

W ślad za inną budową zamka w aparacie samoligaturującym idzie zwiększona estetyka w wizualnym wyglądzie aparatu na zęby. Aparat samoligaturujący polecany jest dla osób, którym zależy na wizerunku. Tego typu aparat ma mniejszej wielkości zamki, które dodatkowo są bardziej zaokrąglone w kształcie i jednocześnie bardziej płaskie. Zamki aparatu samoligaturującego mniej odstają od zębów, co też bezpośrednio przyczynia się do większego komfortu w noszeniu. Zaletą aparatu samoligaturującego jest także brak konieczności wymieniania ligatur, co rzutuje na zmniejszoną częstotliwość wizyt u ortodonty (wystarczą co 6 czy nawet 8 tygodni). 

Dużym plusem dla pacjenta jest także możliwość precyzyjniejszej i tym samym skuteczniejszej higieny uzębienia. Ligatury gumowe w stałych aparatach na zęby niestety przyczyniają się do gromadzenia resztek pokarmu w zakamarkach, co w przypadku niedostatecznej higieny może przerodzić się w problem kamienia nazębnego.

Aparaty samoligaturujące – cena i efekty?

Aparat samoligaturujący to także bardziej płynne, szybsze, ale przy tym bardziej przyjazne i mniej bolesne leczenie. Wszystko za sprawą mniejszego tarcia, któremu poddane są zęby. Przy aparatach samoligaturujących leczenie jest więc łagodne, ale skuteczne w zakresie przemieszczania się zębów i efekt w rzeczywistości otrzymywany jest szybciej, niż w przypadku aparatów na zęby stałych z ligaturami (nawet o kilka miesięcy). Aparaty samoligaturujące dają doskonałe efekty w leczeniu nieprawidłowości w ułożeniu zębów i wszelkich wad zgryzu. Coraz częściej są wybierane przez pacjentów jako alternatywa dla klasycznych, ligaturowych aparatów. Wybierając tego typ aparatu należy jednak liczyć się z zwiększonym kosztem w stosunku do tych tradycyjnych aparatów na zęby. Koszt całego zabiegu często stawi indywidualną wycenę, ze względu na stan uzębienia, stąd cena podawana jest przez stomatologa po wykonaniu diagnostyki stomatologicznej.