Piaskowanie zębów – czym jest przedmiotowy zabieg dentystyczny? Dlaczego warto dbać o jego regularność?
Piaskowanie zębów efekt przed i po – czy rzeczywiście jest dostrzegalny „gołym okiem”? Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usuwaniu złogów osadów nazębnych, zwłaszcza w miejscach gdzie trudno o dostęp szczoteczki do zębów, czasem nawet nici dentystycznej podczas codziennej higieny jamy ustnej. Piaskowanie zębów można porównać do kompleksowego sprzątania i czyszczenia wszystkich zakamarków domu w okresie przedświątecznych porządków. Często zabieg piaskowania zębów jest zabiegiem uzupełniającym do skalingu, czyli usunięcia twardego kamienia nazębnego. W tej sytuacji piaskowanie dopełnia całości, usuwa resztki rozbitego kamienia, doczyszcza zęby i likwiduje wszelkie ich przebarwienia pochodzenia zewnętrznego. Piaskowanie to też jeden z etapów kompleksowej higieny jamy ustnej, przebiegającej w kilku podstawowych krokach:1. Polerowanie pastą polerską, czyli etap przedwstępny; 2. Piaskowanie zębów; 3. Fluoryzacja zębów.
- Scaling – czym jest, na czym polega?
- Rentgen stomatologiczny Gliwice
Z jaką częstotliwością wykonywać piaskowanie?
Piaskowanie zębów powinno być wykonywane regularnie, tak aby nie dopuścić do sytuacji powstania złogów osadu i tym samym siedliska dla bakterii i drobnoustrojów, które są przyczyna rozwoju stanów zapalnych i chorób. Regularność wykonywania piaskowania zębów w odstępach co 4-6 miesięcy jest rekomendowana przez higienistki i stomatologów. O piaskowanie zębów zwłaszcza powinny dbać osoby pijące dużo kawy i herbaty oraz palące papierosy. Piaskowanie zębów z aparatem ortodontycznym zdecydowanie wpływa na zachowanie zdrowych zębów w trakcie wymagającego okresu leczenia i korekcji.
Czy można wykonać piaskowanie zębów, gdy noszony jest aparat ortodontyczny?
Odpowiedź brzmi tak, a nawet trzeba. To właśnie w okresie noszenia aparatu – na zębach znajdują się przecież łuki, zamki i inne akcesoria ortodontyczne -higiena zębów jest utrudniona. Dotarcie wówczas do wszystkich zakamarków z użyciem szczoteczki do zębów, czy nawet nici dentystycznej jest wyzwaniem. Dodatkowo zęby stale przesuwają się i układają, co powoduje, iż odsłaniane są wcześniej zasłonięte fragmenty zębów i odwrotnie. Drobinki specjalistycznego piasku dentystycznego, kierowane na zęby docierają do trudno dostępnych miejsc i czyszczą je kompleksowo.Mamy wówczas pewność, że w miejscach na styku aparatu z zębami nie dojdzie do namnażania się bakterii i drobnoustrojów, a w konsekwencji rozwoju próchnicy zębów. Pamiętajmy bowiem, że przy niedostatecznej higienie jamy ustnej na powierzchniach stycznych z aparatem, w pobliżu zamków ortodontycznych i elementów retencyjnych mogą pojawić się białe, żółte lub brązowe plamy, które są efektem zdemineralizowania szkliwa zębów. Piaskowanie zębów z aparatem ortodontycznym zapobiega odwapnieniu zębów i próchnicy. Piaskowanie to działanie zachowawcze.
Piaskowanie zębów u dzieci – czy warto wykonać? Jakie są zalecenia?
Piaskowanie zębów u dzieci jest możliwe do przeprowadzenia, aczkolwiek w tym przypadku zalecane są indywidualne konsultacje i rozpatrzenie przypadku w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy bowiem, że piaskowanie zębów dla maluchów może być niekomfortowym zabiegiem – piasek dentystyczny ma słonawy, dla dzieci nieprzyjemny smak, a także może dojść do podrażnienia dziąseł. W takim przypadku dziecko może się bać zabiegu i pojawi się dodatkowy stres. Można także profesjonalnie w gabinecie dentystycznym wyczyścić zęby u dzieci pastą polerską i szczoteczką. U dzieci zdecydowanie częściej rekomendowany jest zabieg lakowania zębów mlecznych i stałych, czyli zabezpieczenia bruzd w zębach.