Stomatologia estetyczna zyskuje na znaczeniu. Stała się dyscypliną medycyny, która w ostatnim czasie przyciąga wielu zainteresowanych poprawą wyglądu swojego uzębienia. Już nie tylko kwestie zdrowotne uzębienia są dla pacjentów ważne, ale także te wizualne. Dlaczego staje się to coraz powszechniejsze? Skąd taka postawa? Okazuje się, że stomatologia estetyczna to odpowiedź na rosnące potrzeby wykreowania wizerunku akceptowanego przez nas samych i nasze otoczenie, podniesienia własnej pewności siebie, dodania swojemu wizerunkowi atutów i walorów estetycznych. Wszystko to przenosi się bowiem na nasze indywidualne samopoczucie, ocenę własnej osoby i nierzadko na możliwości zawodowe i/lub w prywatnej sferze życia. Stomatologia estetyczna to poprawa uzębienia i naszego własnego „ja”.

Definiując pojęcie stomatologii estetycznej należy zwrócić uwagę na jej główny cel, czyli upiększanie uśmiechu, poprawa wyglądu zębów. Warto jednak pamiętać, że stomatologia estetyczna nie jest gałęzią medycyny oderwaną od pozostałych gałęzi stomatologii. Wręcz przeciwnie, ładny uśmiech to zdrowe zęby. W myśl tego stomatologia estetyczna przenika się z pozostałymi gałęziami i czerpie z nich wiedzę, doświadczenie i techniki. Dotyczy to m.in. ortodoncji, protetyki, endodoncji, leczenia zachowawczego itp.

Co oferuje stomatologia estetyczna? Jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która przede wszystkim skupia się kolorycie zębów, jego jednolitości, walce z przebarwieniami, z kamieniem nazębnym, z wszelkimi ubytkami, pęknięciami, ukruszeniem zębów itp.  To także dbałość o preferowany kształt zębów pasujący do rysów, sylwetki pacjenta. W tym zakresie wyróżniamy podstawowe zabiegi stomatologii estetycznej, do których należą, np.:

– skaling – czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego, który to rozbija zmineralizowaną płytkę nazębną. Kamień nazębny najczęściej dotyczy okolic szyjek zębów. Pamiętajmy jednak, że kamień nazębny to czasem nie tylko te widoczne gołym okiem miejsca, ale także tzw. kamień poddziąsłowy, który ma duży wpływ na stan zdrowia uzębienia;

– piaskowanie – czyli zabieg higienizacyjny dotyczący usuwania resztek kamienia nazębnego po wcześniejszym skalingu. Usuwa drobne elementy kamienia, a także osad i przebarwienia. Często traktowany jest jako etap przed profesjonalnym, estetycznym wybielaniem uzębienia;

wybielanie zębów – zabieg wykonywany z użyciem specjalistycznej lampy w gabinecie stomatologii estetycznej oraz coraz częściej wybielanie tzw.  nakładkowe, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Lekarz stomatologii estetycznej przygotowuje wówczas indywidualne dla pacjenta nakładki na podstawie uprzednio pobranego wycisku zębów i zleca stosowanie odpowiednich preparatów wybielających;

– licówki i kompozyty – zabiegi polegające na uzupełnianiu ubytków zębów specjalnym kompozytem celem odtworzenia lub polepszenia ich kształtu. To także licówki, czyli specjalne, cienkie fragmenty ceramiki czy porcelany przyklejane bezpośrednio na oszlifowaną przednią część zębów.

Stomatologia estetyczna – przeciwskazania

Stomatologia estetyczna niestety w wybranych przypadkach jest niewskazana. Każdorazowo – bazując na wywiadzie i ocenie uzębienia – lekarz stomatolog zadecyduje o możliwości podjęcia konkretnych zabiegów w zakresie stomatologii estetycznej. Do przeciwskazań należą m.in.:

– niewyleczona próchnica;

– choroby dziąseł;

– ciąża i karmienie piersią;

– alergie na środki wybielające;

– wiek poniżej 16 lat;

– zły ogólny stan zdrowia pacjenta.

Zobacz również: