Diamentowe zęby to moda już z lat 80, która zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych, wśród osób z szeroko rozumianego show bussinesu, np.: wśród artystów muzycznych czy wśród gwiazd filmowych. Diamentowe zęby to potocznie nazywane tzw. diamentowe grille na zęby, czyli permanentne lub stałe nakładki na zęby. Nazwa wywodzi się z branży motoryzacyjnej, jako grill ozdobny oraz ochronny na chłodnicę w pojeździe. Nakładki te pełnią dekoracyjną funkcję, tak aby wyróżnić się nieszablonowym i ekstrawaganckim wyglądem oraz uśmiechem. Diamentowe zęby w postaci nakładek mogą obejmować całe powierzchnie zębów bądź wyłącznie wybrane fragmenty zębów (np.: kły) czy też jeden łuk zębowy. Tworzą efekt luksusowości, przepychu, oryginalności i wielkiej sławy. Kojarzone jednoznacznie ze słynnym i zawsze designerskim Hollywood. 

Jeśli chcesz czuć się wyjątkowo i nie boisz się śmiałych wyzwań w modzie to diamentowe zęby mogą być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Doskonale nadają się także na sceniczne i estradowe występy.

Czy diamentowe zęby – grille są bezpieczne dla naszego uzębienia? Co mówią o nich stomatolodzy

Zanim zdecydujemy się na diamentowe zęby, warto wiedzieć jakie mogą być konsekwencje ich zbyt długotrwałego noszenia, niedopasowania do naszego zgryzu, czy zakupu diamentowych grilli w ich tańszych odsłonach i zdecydowanie w gorszej jakości.

Stomatolodzy nie są przeciwni diamentowym zębom, jeśli tylko są one wykonane z najwyższej jakości materiałów i dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Powinny być noszone sporadyczne, nie stale. Nigdy też nie zakupujmy diamentowych grilli na zęby przez strony internetowe, on – line, bez ich rzeczywistego przymierzenia. Zakup taki zawsze powinien być poparty stomatologicznymi konsultacjami. 

Możliwe konsekwencje noszenia źle dopasowanych diamentowych zębów – grilli: 

– ukruszenie zębów czy pęknięcie szkliwa zębów; 

– drobne i większe urazy (ostre elementy, źle wypolerowana powierzchnia diamentowych zębów itp.); 

– stworzenie środowiska pod rozwój próchnicy; 

– owrzodzenia jamy ustnej i stany zapalne przyzębia; 

– osłabienie błony śluzowej jamy ustnej; 

– wzmocnienie nadwrażliwości zębów; 

– powstanie bądź nasilenie wad zgryzu i inne. 

Diamentowe żeby – ile kosztują? O czym warto wiedzieć?

Cena diamentowych zębów zależy przede wszystkim od jakości zastosowanych tworzyw. Jest to cena, która może wahać się znacznie w różnych gabinetach i placówkach, ale nie należy w tym przypadku kierować się tylko stroną finansową. Lepsza jakość i tym samym nierzadko wyższa cena to uniknięcie nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji. 

Diamentowe zęby powinny być wykonane z jednego rodzaju metalu szlachetnego (np.: złoto, diamenty i inne kamienie szlachetne). Przemieszanie bowiem metali mogłoby prowadzić to tzw. efektu ogniwa galwanicznego, czyli różnych potencjałów elektrochemicznych i w konsekwencji do zapalenia błony śluzowej. 

Dodatkowo zawsze ważny jest materiał wykonania i jego montaż – wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Diamentowe zęby należy montować w zgodzie z budową szczęki, uzębieniem i różnorodnym zgryzem pacjenta.