Zdjęcie aparatu ortodontycznego stałego dla każdego pacjenta jest bardzo ważnym momentem, który zwieńcza cały proces leczenia. Wtedy w pełni można bowiem zobaczyć efekt pracy pacjenta, ortodonty i samego aparatu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to koniec leczenia i dbałości o stan uzębienia. W tym momencie rozpoczyna się bowiem faza utrzymania uzyskanego stanu docelowego uzębienia. Koniecznym jest dalszy proces szczególnej dbałości, aby nie wystąpił efekt powrotny do stanu sprzed leczenia.

Czym jest proces retencyjny?

Proces o którym mowa nazywa się retencją. Nie bez powodu nazywamy to procesem, bowiem jest to kolejny okres czasu, któremu przyświeca główny cel: utrzymanie stanu osiągniętego dzięki stałemu aparatowi. Retencja to również wszystkie elementy stabilizujące zgryz, łuki zębowe, uszeregowanie zębów. Są to odpowiednie nakładki czy druciki retencyjne, które należy nosić, zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Dlaczego koniecznym jest kontynuacja leczenia dla zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Znaczenie leczenia retencyjnego jest zawsze podkreślane przez lekarzy ortodontów. Zwłaszcza dotyczy to osób dorosłych. Zęby po zdjęciu aparatu stałego ortodontycznego nie są „zabetonowane”, co oznacza, że zęby nadal przesuwają się i zgryz może się minimalnie korygować. Musi to być dokonane pod ścisłą kontrolą dzięki użyciu odpowiedniego aparatu retencyjnego. Podczas fazy retencyjnej nadal należy konsultować się z ortodontą, jednak wizyty są już tutaj rzadsze. Jest to także już mniej kosztowny etap leczenia.

Dlaczego okres retencyjny jest tak ważny u dorosłych pacjentów?

U dorosłych pacjentów istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że zmiany w jamie ustnej nadal będą się dokonywać, zwłaszcza gdy zęby podczas leczenia ortodontycznego były rotowane bądź zamykana była diastema. Należy mieć na uwadze fakt, że u dorosłego pacjenta zęby przez większą część życia były ustawione nieprawidłowo, dlatego możliwa jest tendencja do powrotu ich ustawienia.

Rodzaje aparatów retencyjnych i ich funkcjonalność

Aparaty retencyjne najogólniej dzieli się na dwie kategorie:

– aparaty retencyjne stałe, które są cienkim drucikiem przyklejonym do wewnętrznej powierzchni zębów; na ogół na tyle dolnych zębów, od lewej do prawej trojki;

– specjalne wkładki termoformowane, które mają wygląd transparentnych nakładek obejmujących całą powierzchnię zębów.

Zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego – co jeszcze warto wiedzieć?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego bardzo ważna jest odpowiednia higiena uzębienia i jamy ustnej. Powinniśmy m.in.:

– używać szczotki do zębów z miękkim włosiem;

– używać specjalnej, dedykowanej pasty do zębów, z dużą zawartością fluoru;

– zrezygnować z past do zębów wybielających;

– używać regularnie nić dentystyczną;

– płukać usta szałwią jako antyseptycznym środkiem, łagodzącym znacząco ból dziąseł;

– regularnie odwiedzać stomatologa w celach kontrolnych i przeglądu stanu uzębienia.

Zobacz także: