Aparat ortodontyczny kryształowy to jeden z rodzajów aparatów stałych na zęby. Często nazywany jest aparatem estetycznym, bowiem jego największą zaletą jest niewidoczność i tym samym brak ingerencji w uśmiechu pacjenta na co dzień. Aparat ortodontyczny kryształowy swoją konstrukcją nie różni się od aparatu metalowego. Inne pozostają materiały jego wykonania.

Aparat ortodontyczny kryształowy polecany jest pacjentom, którym bardzo zależy na dyskrecji w noszeniu aparatu i jak najmniejszej jego wyrazistości.

Podobne atuty do aparatu kryształowego prezentuje też aparat ceramiczny. W tym przypadku jednak zamki aparatu są mlecznobiałe, w kryształowym aparacie są transparentne i przejmują koloryt naturalny uzębienia noszącego.

Czym rożni się aparat ortodontyczny kryształowy od standardowych metalowych?

Aparat ortodontyczny kryształowy, zbudowany jest podobnie, jak standardowy, czyli posiada tzw. zamki mocowane centralnie do powierzchni zębów, łuk ortodontyczny osadzony w zamkach oraz ligatury, czyli gumki zabezpieczające i mocujące łuk w zamkach.

W przypadku aparatu metalowego standardowego całość wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, w przypadku aparatu kryształowego zamki aparatu – czyli najbardziej widoczny jego element – wykonany jest z kryształu, a dokładniej z szafiru.

Łuk ortodontyczny w aparatach kryształowych to z kolei albo stal nierdzewna – jako jedyny widoczny element, albo jeszcze bardziej dyskretnie, czyli stal powlekana specjalnym tworzywem w białym kolorze. To dodatkowo wzmacnia efekt niewidoczności i estetyki.

Ligatury mocujące w aparacie kryształowym ortodontycznym pozostają najczęściej przezroczyste albo białe czy perłowe, tak aby również nie być widocznymi.

Co powinniśmy wiedzieć o aparacie ortodontycznym kryształowym?

Aparat ortodontyczny kryształowy co do zasady jest aparatem kosztowniejszym w porównaniu z tradycyjnym, za sprawą materiałów wykonania. Zamki przy aparatach krystalicznych są zwyczajowo większe niż przy standardowych, ale jest to różnica w milimetrach, nie znacząca dla widoczności „gołym okiem”.

W przypadku aparatu kryształowego warto zwrócić uwagę na spożywane posiłki i napoje, a dokładniej na ich możliwości farbowania. Dotyczy to chociażby takich produktów jak: czarne owoce typu jagody, porzeczki, warzywa typu: buraki czy papryka, napoje: czerwone wino, herbata, niektóre soki i napoje kolorowe itp. Przy tego typu aparatach na zęby niewskazanym jest również palenie papierosów.

Pamiętajmy, że przy aparacie ortodontycznym kryształowym, jak i przy każdym innym aparacie stałym na zęby bardzo ważna jest precyzyjna higiena jamy ustnej. Przydatnymi okazują się być takie akcesoria jak m.in.:

– szczotki ortodontyczne z miękkim włosiem;

– pasty do zębów ze zwiększoną ilością fluoru;

– wyciorki lub szczoteczki międzyzębowe;

– nitka z utwardzoną końcówką;

– płyny do płukania , przeciwbakteryjne;

  • irygatory stomatologiczne do walki z płytką nazębną z przestrzeni międzyzębowych.

Zobacz także: