Scaling – czym jest, na czym polega?

Scaling to odpowiedź na niedoskonałą higienę jamy ustnej, pewne większe i mniejsze zaniedbania czyszczenia jamy ustnej, które rzutują na zdrowy i biały uśmiech. Mowa o kamieniu nazębnym i poddziąsłowym, który po pierwsze jest nieestetyczny i psuje nasz wizerunek, a po drugie może być przyczyną wielu poważnych chorób jamy ustnej, jak np.: próchnica czy parodontoza.

Jak groźny jest kamień nazębny? Czemu zapobiega skaling?

Siedlisko bakterii jakim jest kamień nazębny rzutuje na całościowy stan zdrowia i sprzyja rozwojowi różnych innych stanów zapalnych, większej podatności na wirusy i tym samym mniejszej odporności na choroby. To innymi słowy zdemineralizowana płytka nazębna, która nie usunięta, z czasem nawarstwia się. Dochodzi do drażnienia dziąseł, ich stanu zapalnego, a nawet zaniku kości otaczającej ząb i rozchwiania zębów. Troska o zęby przekłada się więc na dbałość o zdrowie całego organizmu. Scalling jest w tym bezapelacyjnie pomocny.

Jak powstaje kamień nazębny?

Po jedzeniu i piciu napoi na zębach osadza się tzw. płytka nazębna. Początkowo jest ona miękka i do usunięcia w procesie codziennego czyszczenia zębów. Sprawa komplikuje się, gdy niedostatecznie i nie w porę zostanie usunięta. Wówczaspłytka nazębna zmineralizuje się, ulegnie zwapnieniu i stanie się po prostu twarda. Dzieje się tak już w kilkadziesiąt godzin po osadzeniu płytki nazębnej, na skutek działania naszej śliny i zawartej w niej soli mineralnych. Wówczas z pomocą przychodzi skaling – profesjonalnie wykonywany w gabinetach stomatologicznych.

Scaling – czyli przebieg zabiegu dentystycznego „w pigułce”

Skaling to nic innego, jak bezinwazyjny (jeśli chodzi o zęby) zabieg rozbijania i usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowych wibracji, które przenoszone są na końcówkę specjalistycznego urządzenia dentystycznego zwanego skalerem ultradźwiękowym.Polega to na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Skaler zostaje przyłożony do zęba, co przenosi przedmiotowe drgania na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień rozdrabnia się, odpada i można go swobodnie usunąć.

Jaka jest różnica przed i po skalingu? Czy rezultaty są widoczne od razu? Czy skaling jest bezbolesny?

Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, aczkolwiek jego odczuwanie może być inne u każdego człowieka. Zależy to od indywidualnego, subiektywnego progu odczuwania dyskomfortu oraz od stanu uzębienia np.: przykładowo, jeśli szyjki zębów są odsłonięte to zimna woda może powodować wspomniany dyskomfort . Pamiętajmy bowiem, że skaling dotyczy kamienia umiejscowionego nad, jak i pod dziąsłami, to proces kompleksowego wyzbycia się kamienia. Może więc podczas zabiegu dojść do nieznacznego podrażnienia dziąseł i odczuwalnej nadwrażliwości zębów. Skaling – dla zachowania swoich efektów – powinien być wykonywany regularnie co pół roku. Jest to zabieg wielokrotnie potocznie utożsamiany z piaskowaniem zębów, który jest odrębnym zabiegiem. Piaskowane usuwa nalot, ewentualnie pozostałości po skalingu, nie poradzi sobie jednak z kamieniem. Oba te zabiegi wykonane jeden po drugim lub odpowiednio naprzemiennie – w zależności od potrzeby i stanu zębów – dają najlepszy efekt.

Czy od razu widzimy efekty skalingu?

Tak, już po pierwszym zabiegu widoczny jest efekt skalingu „przed i po”. Jeśli jeszcze uzupełnimy go o wspomniane piaskowanie to powyższe zabiegi dadzą efekt przywrócenia naszego naturalnego koloru zębów, oraz kompleksową higienę jamy ustnej.

Przeczytaj również: