Przodozgryz jest najrzadziej diagnozowaną wadą zgryzu, zaliczaną do wad doprzednich. Przodozgryz uwidocznia się poprzez wystawanie przednich zębów dolnego łuku przed zębami łuku górnego, wystawanie dolnej wargi czy powiększenie kąta żuchwy. Twarz osób zazwyczaj sugeruje występowanie przodozgryzu, gdyż jest pociągła i wydłużona. Przodozgryz skutkuje występowaniem problemów z odgryzaniem kęsów pożywienia i jego późniejszym przeżuwaniem, a także wypowiadaniem niektórych słów.
- Przyczyny powstawania tyłozgryzu i sposoby jego leczenia
- Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?
Przodozgryz u dzieci
Przodozgryz może powstawać już u niemowlaków. Jedną z przyczyn jest zbyt wysokie układanie dziecka do snu, przez które dziecko zgina głowę i przesuwa żuchwę oraz naciskający język do przodu. Przodozgryz u dziecka może powstać także wskutek pewnych nawyków. Przyczynia się do tego zwłaszcza ssanie kciuka i górnej wargi. Oprócz wymienionych wyżej przyczyn przodozgryz u dziecka może być wywołany także przez przerost migdałków podniebiennych oraz urazy, które doprowadziły do późniejszego powstania wady zgryzu.
Rodzaje przodozgryzu
Wśród głównych typów przodozgryzu wymieniane są między innymi:
– przodozgryz rzekomy, który polega na zahamowaniu kości szczęki ku przodowi
– przodozgryz częściowy – wysunięcie przedniego fragmentu łuku zębowego
– przodozgryz całkowity, gdy cały dolny łuk zębowy wysunięty jest doprzednio.
W zależności od typu przodozgryzu stosuje się odpowiednio dostosowane leczenie, odpowiadające na potrzeby konkretnego pacjenta.
Progenia – rzadki typ przodozgryzu
Do przodozgryzów zaliczane są także wady związane z anomaliami żuchwy, w tym progenia, która wywołana jest przez nadmierny rozrost żuchwy w stosunku do szczęki. W przypadku tego typu przodozgryzu zazwyczaj trzon żuchwy ulega wydłużeniu, co przekłada się na wystawanie dolnej wargi przed wargę górną. U osób z progenią często niewidoczna jest bruzda wargowo-bródkowa.
Przodozgryz – jeden z objawów wrodzonych anomalii czaszki
Przodozgryz obserwujemy jako objaw zespołów chorobowych mających podłoże genetyczne. Są to między innymi zespoły Aperta oraz Crozuona, związane z kraniosynostozą, czyli przedwczesnym zrośnięciem szwów czaszkowych. Kości mózgoczaszki rozrastają się wtedy kosztem twarzoczaszki, w tym szczęki, prowadząc do przodozgryzu. Poza wymienionymi jednostkami chorobowymi przodozgryz spotykany jest również u pacjentów z achondroplazją, schorzeniem związanym z zaburzeniami rozwoju kości, a także w przypadku zespołu Downa.
Ćwiczenia na przodozgryz
W łagodzeniu objawów przodozgryzu wykorzystuje się ćwiczenia mioterapeutyczne, angażujące mięśnie mimiczne oraz żucia. Ćwiczenia na przodozgryz przygotowane przez logopedę z łatwością można wykonywać w domu. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest wysuwanie żuchwy do maksymalnego położenia. Modyfikacją tego ćwiczenia na przodozgryz jest umieszczenie na wysokości nosa piórka, w które dmucha się przy wysuniętej żuchwie.
Sposoby leczenia przodozgryzu
Przed przystąpieniem do ustalenia indywidualnego planu leczenia przodozgryzu, należy przeprowadzić niezbędne badania. Niezbędne są tutaj zdjęcia rentgenowskie, pomiary cefalometryczne i analiza profilu twarzy pacjenta. Przeważnie do leczenia przodozgryzu wykorzystuje się aparaty ortodontyczne, korygujące powstałą wadę zgryzu.