Próchnica między zębami, zwana także ukrytą 

Próchnica między zębami ze względu na swoje umiejscowienie nazywana jest także ukrytą, gdyż ujawnia się między stycznymi częściami zębów. Zazwyczaj próchnica między zębami jest trudno dostrzegalna w lustrze, zwłaszcza w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych. Jak leczyć i jak zapobiegać temu schorzeniu? Tego dowiedzą się Państwo z naszego wpisu o próchnicy ukrytej. 

Przyczyny powstawania próchnicy między zębami 

Codziennie spożywamy kilka dań bogatych w różne składniki o różnej konsystencji. Każdemu z nas zdarzyło się, że drobny kawałek pokarmu utknął między zębami. Niezwykle ważne jest ich usuwanie, gdyż mogą doprowadzić do powstania płytki nazębnej, a z czasem kamienia i ubytków. Samo szczotkowanie zębów często nie wystarcza do pozbycia się resztek jedzenia z powierzchni międzyzębowych, co skutkuje namnażaniem się szkodliwych dla naszych zębów bakterii.

Próchnica między zębami – sposoby leczenia 

Leczenie próchnicy między zębami nie należy do łatwych ze względu na umiejscowienie schorzenia. Z tego powodu zmiany chorobowe obejmują jednocześnie dwa sąsiadujące ze sobą zęby, co dodatkowo utrudnia posługiwanie się narzędziami stomatologicznymi w obrębie zmiany. Jeśli próchnica między zębami daje początkowe objawy, lekarz może zastosować delikatne nadtrawienie powierzchni zębów wraz z zastosowaniem wypełnienia. W niektórych przypadkach leczenie można oprzeć o działanie światła laserowego. Postępujące, cięższe zmiany próchnicy ukrytej najczęściej wymagają leczenia z wykorzystaniem wypełnień kompozytowych powstałych ubytków. 

Regularne wizyty u stomatologa kluczem do uniknięcia objawów próchnicy ukrytej 

Aby uniknąć dolegliwości związanych z objawami próchnicy między zębami polecamy regularnie odwiedzać stomatologa, minimum co pół roku. Okresowe wizyty u lekarza stomatologa pozwolą szybko wychwycić początki próchnicy między zębami i zaordynować odpowiednie leczenie u pacjenta. 

Jak zapobiegać próchnicy międzyzębowej? 

Przy zapobieganiu próchnicy między zębami ogromną rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Pasta i szczoteczka często są niewystarczające do pozbycia się resztek pokarmu, gdyż włosie szczoteczki przeważnie nie sięga aż do przestrzeni międzyzębowych. Z pomocą przychodzą jednak inne środki higieny, w które warto się zaopatrzyć. Należy do nich przede wszystkim nić dentystyczna. Umożliwia ona dokładne pozbycie się jedzenia, eliminując tym samym pożywkę dla chorobotwórczych bakterii, przyczyniających się do powstania próchnicy międzyzębowej. Do codziennej higieny naszych zębów z powodzeniem możemy włączyć także szczoteczki międzyzębowe, które sprawdzą się także u osób noszących aparaty ortodontyczne, jak również irygatory dentystyczne. Istota ich działania opiera się na działaniu wody pod ciśnieniem, która pozwala wypłukać resztki jedzenia.

Wykałaczki – doraźny środek przy zapobieganiu próchnicy między zębami

Współczesny pęd życia i spożywane posiłków w pośpiechu sprawiają, że często nie mamy warunków lub czasu zadbać o to, by należycie pozbyć się resztek jedzenia spomiędzy zębów. Doraźnie posłużą nam wykałaczki pozwalające usunąć wyczuwalne kawałki pokarmu. Należy jednak uważać, by nie podrażnić dziąseł, a wykałaczkę traktować jako produkt jednorazowy. Pamiętajmy, że wykałaczki to rozwiązanie tymczasowe – w domu do czyszczenia powierzchni międzyzębowych wykorzystajmy nić dentystyczną.