Rentgen stomatologiczny Gliwice – osiągnięcie diagnostyki stomatologicznej, które pozwala w kilka sekund rozpoznać i kontrolować stan uzębienia

Badanie RTG zęba jest powszechnie stosowane w stomatologii. To badanie, które wykorzystuje promieniowanie X, tak aby przez tkanki ludzkiego organizmu zobaczyć i zobrazować na kliszy uzębienie i kości pacjenta. Badanie rentgenowskie w medycynie znane jest już od wielu lat – a dokładniej od 30 lat XX wieku.Wykorzystywane w każdej dziedzinie medycyny, w stomatologii zaś ma zastosowanie zarówno rentgen panoramiczny, bardziej przekrojowy – całego uzębienia, szczęki pacjenta lub powszechniej stosowany punktowy rentgen zęba. Zarówno panoramiczne zdjęcia RTG, jak i punktowe wykonujemy w Gliwicach.

Badania RTG zęba nie należy się absolutnie bać. Jest to badanie krótkotrwałe i całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Tradycyjny rentgen stomatologiczny to fartuch z gumy ołowianej zakładany na pacjenta, klisza umieszczona w jamie ustnej i kilkusekundowe zdjęcie. W dzisiejszych czasach i zapewne w najbliższej przyszłości coraz częściej wykorzystuje się rentgen cyfrowy. Wówczas tradycyjną kliszę zastępuje czujnik cyfrowy, a obraz w kilka sekund z aparatu cyfrowego i w technologii cyfrowej pojawia się na ekranie komputera. Jeśli chodzi o promieniowanie X RTG zęba, to jest ono na tak niskim poziomie, że nie jest w stanie zaszkodzić organizmowi. W tym miejscu warto podkreślić, jak bardzo mija się z prawdą stereotyp o szkodliwości rentgena dla dzieci i młodzieży. Nic takiego nie ma miejsca w medycynie. Dodatkowo we współczesnej nam medycynie coraz częściej stosuje się wyłącznie nowoczesne aparaty rentgenowskie, które znacznie redukują dawkę promieniowania – nawet o 30%.

Dlaczego RTG zęba ma priorytetowe znaczenie przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia?

Zdjęcie rentgenowskie jest niezmiernie ważne w stomatologii i absolutnie nie może zostać pominięte. Jego zasadność występuje m.in. w zakresie:

– diagnozy zmian próchnicowych w uzębieniu;

– podjęcia decyzji o sposobie i technikach leczenia uzębienia;

– diagnozy wszelkich urazów, uszkodzeń, uszczerbków uzębienia;

– przebiegu leczenia endodoantycznego;

– diagnozy stanów zapalnych i chorób przyzębia;

– planowania zabiegów chirurgii stomatologicznej;

– wykrycia nieprawidłowości jak np.: zatrzymanie w kości zębów mądrości;

– wykrycia zmian okołowierzchołkowych zębów oraz zmian w kości żuchwy i szczęki;

– kontroli efektów leczenia i ich oceny.

Zdjęcia RTG zębów Gliwice, także zdjęcia rentgenowskie dziecięcych zębów

Potrzebujesz wykonać rentgen zęba dziecka w Gliwicach? Służymy kompleksową pomocą.RTG zęba w Klinice Przyjaciele Uśmiechu w Gliwicach. Rentgen zębów punktowy (wykorzystywany zwłaszcza w leczeniu kanałowym, dla poszerzenia diagnostyki), jak i ten panoramiczny (warto wykonać pantomogram na początku leczenia, aby ustalić kolejność stomatologicznych działań) wykonasz w Gliwicach w Klinice Przyjaciele Uśmiechu. Waga tego badania w powodzeniu leczenia jest często kluczowa. Z wieloletnim doświadczeniem przeprowadzamy badania rentgenowskie u dorosłych, młodzieży, a także u dzieci.