Zęby akrylowe wykorzystywane są w tworzeniu ruchomych protez, czyli takich, które mogą być samodzielnie zdejmowane i zakładane przez pacjenta. Zęby akrylowe to obecnie najtańsza z dostępnych technik wykonania wypełnień ubytków zębowych. Jest też najprostszą metodą wykorzystywaną przez technika dentystycznego. Każdy technik dentystyczny posiada w swym gabinecie materiał akrylowy celem tworzenia protez ruchomych, w różnych odcieniach, zgodnych z kolornikiem danego producenta. Zęby akrylowe mogą różnić się jakością, w zależności od producenta, dlatego warto radzić się lekarza stomatologa i protetyka w tym zakresie. Zęby akrylowe to także kilkadziesiąt fasonów i kształtów zębów.
Zęby akrylowe i ich wykorzystanie
Zęby akrylowe to wspomniane protezy ruchome, zdejmowane w dowolnym momencie. Zęby i protezy akrylowe stosujemy w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach zębowych. Protezy akrylowe wymagają wysokiej higieny pacjenta, przystosowania się do regularnych czynności czyszczących czy mocowania protezy za pomocą specjalnego, dedykowanego kleju. Nierzadko nie są zbyt wygodne w noszeniu, zwłaszcza w pierwszym okresie tuż po ich dopasowaniu przez technika dentystycznego. Początkowo mogą uwierać, utrudniać spożywanie pokarmów, a nawet wywoływać odruch wymiotny. Zazwyczaj są to skutki mijające wraz z upływem czasu noszenia zębów akrylowych.
Co warto wiedzieć decydując się na zęby akrylowe?
Na zęby akrylowe decydują się często pacjenci w starszym przedziale wiekowym. Jest to głównie podyktowane ich sytuacją i możliwościami finansowymi. Zęby akrylowe należą do najtańszych w protetyce i są również refundowane przez NFZ. Często więc kwestie budżetowe decydują o wyborze zębów akrylowych.
Pamiętajmy, że zęby akrylowe to mniejszy komfort funkcjonowania na co dzień, to stałe ryzyko odklejenia się protezy, konieczność zwracania uwagi na to co się spożywa, w jakiej konsystencji itp.
Zęby akrylowe to też mniejsza estetyka naszego uśmiechu, niż w przypadku innych, droższych rozwiązań protetycznych. Protezy akrylowe to bowiem ich górna część, która w całości pokrywa podniebienie, dolna z klei dopasowana jest do języka, na kształt podkowy. Taka konstrukcja może przyczynić się do niskiego poziomu wygody pacjenta.