Zapalenie przyzębia to bolesny problem uzębienia i otaczających go tkanek, kości, wiązadeł, których rolą jest utrzymywanie zębów, ich stabilizacja w dziąsłach. Otoczenie zęba zwane jest ozębną i właśnie jej dotyczy problem zapalenia przyzębia. Omawiane zapalenie przyzębia, zwane też parodontozą to problem, który dotyka coraz większej liczby pacjentów.  Nie jest to stan nagle pojawiający się, ale proces podczas, którego dochodzi do stopniowego pogarszania się stanu dziąseł i co za tym idzie uzębienia. Jest to proces, który może zakończyć się nieodwracalną zmianą trwałej utraty zębów. Jeśli w porę nie podejmiemy stosownych działań to w ostatnim stadium zmian chorobowych dochodzi najczęściej do oddzielenia się dziąseł od zębów, ruchowości zębów i ich samoczynnego wypadania czy konieczności usunięcia przez lekarza stomatologa. Towarzyszy temu bolesność i znaczny dyskomfort. Dochodzi również do erozji kości. Zapalenie przyzębia rozpoczyna się najczęściej od nieuleczonego zapalenia dziąsła.

Jakie są przyczyny zwiększonego narażenia na wystąpienie zapalenia przyzębia?

Zapalenie przyzębia to zmiany do których dochodzi na skutek bakteryjnego oddziaływania. Bakterie znajdują się w przylegającej do szkliwa płytce nazębnej, czyli miękkiej warstwy osadu pojawiającej się na skutek spożywania posiłków i napoi. Jeśli w porę nie zareagujemy – poprzez właściwą i regularną higienę jamy ustnej – to efektem mogą być wspomniane stany zapalne przyzębia i dziąseł.

Płytka nazębna to nie tylko jej widoczna część – występująca najczęściej w okolicy szyjek zębowych i przestrzeni międzyzębowych – to także płytka poddziąsłowa, czyli poniżej linii dziąseł. Jej gromadzenie się i brak skutecznego usunięcia powoduje poważne zmiany nie tylko w zakresie uzębienia, ale także dewastuje wspomnianą ozębną.

Objawy zapalenia przyzębia – jakie wyróżniamy?

Zapalenie przyzębia to początkowe objawy, przy których wystąpieniu konieczna jest natychmiastowa reakcja, aby zapobiec stadium paradontozy. Pierwsze objawy to m.in.:

– bolesność i nadwrażliwość dziąseł;

– krwawienie podczas szczotkowania;

– opuchnięcie i obrzęk dziąseł;

– nieprzyjemny zapach z ust.

Z czasem – na skutek braku leczenia – może pojawić się także:

– zwiększona ruchomość, chwiejność zębów;

– zmiana ich położenia;

– odsłonięcie szyjek zębowych, obniżenie się – recesja dziąseł;

– wydłużenie koron zębów.

Powyższe objawy mogą świadczyć o tym, że płytka naddziąsłowa i poddziąsłowa – jako siedlisko bakterii – nagromadziła się w ilości powodującej powstanie kieszonki przyzębnej – czyli szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem.  

Jak nie dopuścić do zapalenia przyzębia, czyli odpowiednia profilaktyka jamy ustnej

Zapalenie przyzębia to nie tylko leczenie periodontologiczne podejmowane w razie konieczności, to także ważne działania higienizacyjne, które pacjent powinien przeprowadzać regularnie. Mowa tu przede wszystkim o:

– właściwym i regularnym szczotkowaniu zębów;

– stosowaniu nici dentystycznych, szczoteczek do szczelin międzyzębowych, szczoteczek sonicznych, płynów do płukania; irygatorów do uzębienia itp.;

– regularnej wizycie kontrolnej u stomatologa i zapobieżenie rozwojowi próchnicy;

– profesjonalnej profilaktyce w postaci stosowania m.in.: zabiegów typu skaling, piaskowanie czy polerowanie zębów.

Zobacz także: