Fluoryzacja u dzieci – zabieg znany każdemu z nas z czasów szkolnych

Fluoryzacja zębów u dzieci jest każdemu z nas jest doskonale znana, gdyż już w przedszkolu, a następnie w szkole podstawowej jest ona okresowo przeprowadzana. Fluoryzacja w szkole, w której uczestniczy grupa dzieci, pozwala pielęgnować dobre nawyki w zakresie higieny, a także dbania o zdrowie jamy ustnej. Tego typu programy profilaktyczne są popierane przez Ministerstwo Zdrowia jako jedna z metod przeciwdziałania próchnicy u dzieci. 

Szczoteczki do fluoryzacji w szkole

Podczas fluoryzacji w szkole każde dziecko musi posiadać swoją własną szczoteczkę – wynika to przede wszystkim ze względów higienicznych. Zaleca się wykorzystywać szczoteczki jednorazowe, które z powodzeniem można zakupić w wielu sklepach i aptekach, w większych paczkach. Najlepiej nadają się te z miękkim włosiem, które nie będą podrażniały dziąseł dziecka.

Korzyści, jakie wynikają z fluoryzacji zębów u dzieci

Fluoryzacja u dzieci jest jedną z metod walki z rozwojem próchnicy wśród dzieci. Fluor zawarty w preparatach skutecznie chroni szkliwo, ale także je wzmacnia, gdyż uczestniczy w procesach jego remineralizacji. Fluoryzacja pozwala na stworzenie pewnego rodzaju „otoczki” na zębach, która ogranicza przedostawanie się kwasów w głąb szkliwa, a także osadzanie się kamienia nazębnego. 

Zalecenia po przeprowadzeniu fluoryzacji w szkole

Po zabiegu fluoryzacji zębów w szkole zaleca się, by przez około 2 godziny dziecko nic nie jadło ani nie piło – dzięki temu substancje zawarte w żelu skutecznie dostaną się do szkliwa bez obaw o jego wypłukanie. Wśród zaleceń po przeprowadzeniu fluoryzacji u dzieci jest również powstrzymywanie się od szczotkowania zębów przez czas 12 godzin – można jedynie przepłukiwać jamę ustną wodą, aby pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać, by po zabiegu fluoryzacji dziecko do końca dnia nie spożywało produktów bogatych w cukry, a także kwasy pochodzące z owoców i napojów gazowanych. Zabieg fluoryzacji warto powtarzać co pół roku – w szkole lub w gabinecie stomatologicznym.

Jak przeprowadzić fluoryzację zębów u dzieci w domu?

Zabieg wzmacniania szkliwa u malucha możemy przeprowadzić także w domu. Do fluoryzacji zębów u dzieci w domu przydatne są preparaty bogate w fluor, głównie z wykorzystaniem past do zębów o zdecydowanie większej zawartości tego pierwiastka, niż standardowo dostępne pasty. Warto przeprowadzić domową fluoryzację przed profesjonalnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. 

Przed przystąpieniem do fluoryzacji zębów u dzieci, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami

Jak wspomnieliśmy powyżej, fluoryzacja u dzieci niesie szereg korzyści dla rozwoju uzębienia młodego człowieka, pozwala ona także wdrożyć dobre nawyki dotyczące utrzymywania higieny jamy ustnej. Zalecamy do kontaktu ze specjalistami kliniki Przyjaciele Uśmiechu – polecimy najlepsze rozwiązania w kwestii dbania o jamę ustną dzieci, także w aspekcie fluoryzacji zębów.