Zabieg, jakim jest wybielanie zębów lampą współcześnie jest chętnie wykorzystywany do osiągnięcia pięknego uśmiechu. Dzięki zabiegowi wybielania zębów lampą poprawiamy nasze samopoczucie i zyskujemy pewność siebie, a wszystko to osiągamy z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu, który daje wyraźne i długotrwałe efekty. Obecnie polskie gabinety stomatologiczne, które w swojej ofercie posiadają możliwość wykonywania wybielania zębów lampą są konkurencyjne dla zagranicznych gabinetów ze względu na stosunkowo niską cenę i doświadczony personel, które przyciągają wielu pacjentów. 

Wybielanie zębów lampą LED

Jedną z najpowszechniejszych metod wybielania zębów lampą jest zastosowanie światła typu LED. Ta technika zalecana jest głównie dla małych przebarwień. Wybielanie zębów lampą LED wykorzystuje światło o odpowiedniej długości fali wraz z zastosowaniem preparatu wybielającego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie od 2 do 8 jaśniejszych odcieni zębów. 

Wybielanie zębów z zastosowaniem lamp halogenowych

Wybielanie zębów lampą z użyciem światła halogenowego wykorzystuje znacznie większą długość fali, niż w przypadku światła ledowego. Taki zabieg wybielania zębów lampą poleca się zwłaszcza osobom, których zęby są silnie przebarwione, na przykład w wyniku działania tetracykliny, czyli silnego antybiotyku stosowanego w leczeniu przewlekłego trądziku. W takich przypadkach wybielanie zębów lampą pozwala na uzyskanie efektu zębów jaśniejszych o nawet 16 odcieni.

Jak przygotować się do wybielania zębów lampą?

Zanim przystąpimy do wybielania zębów lampą, należy skonsultować zabieg z lekarzem, gdyż istnieją przeciwwskazania wykluczające możliwość wybielania zębów lampą. Należą tutaj między innymi stany zapalane, ubytki w zębach czy choroby nowotworowe. Jeśli lekarz stomatolog nie stwierdzi przeciwwskazań do wybielania, warto odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim są to zabiegi skalingu, piaskowania i lakierowania zębów, które usuną kamień i osad nazębny, a także wzmocnią szkliwo przed wybielaniem zębów lampą. Zaleca się, by po wymienionych zabiegach odczekać tydzień lub dwa przed procesem wybielania zębów.

Zalecenia po zabiegu wybielania zębów lampą

Po wybielaniu zębów lampą warto zastosować się do kilku rad, które pozwolą w pełni cieszyć się z olśniewającego uśmiechu. Przez pierwsze dwie doby po przeprowadzeniu wybielania zębów lampą należy bezwzględnie unikać palenia papierosów, które w sporej mierze przyczyniają się do odbarwiania szkliwa. Ponadto po zabiegu wybielania zębów lampą należy zastosować tak zwaną „białą dietę”, która opera się o produkty niewywołujące wybarwienia szkliwa. Spożywane produkty przez pierwsze dwie doby to głównie produkty mleczne – twaróg, ser, mleko, jogurty naturalne, ale także białe pieczywo i białe mięso. W kolejnych dobach po wybielaniu zębów lampą możemy stopniowo wprowadzać inne produkty, jednakże przez okres dwóch tygodni należy unikać spożywania kawy i herbaty.