Przygotowanie odlewu zębów to jeden z początkowych etapów leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wykorzystywane jest u pacjentów, którzy marzą o pięknym uśmiechu i o prawidłowym, zdrowym zgryzie. Niezbędnym elementem postępowania leczniczego jest przygotowanie odlewu zębów. Obok zdjęć rentgenowskich, obrazowania 3D, a przede wszystkim fizykalnego badania prowadzonego przez wykwalifikowanego lekarza stanowi standardowe postępowanie w przygotowaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego. 

Jakich informacji dostarcza stomatologowi odlew zębów?

Podczas jednej z pierwszych wizyt u ortodonty przygotowuje się odlew zębów, tworzony z wycisków. Pokazuje on bardzo dokładnie, ile zębów występuje w górnym i dolnym łuku oraz jakie są ich wzajemne relacje. Dzięki odlewowi zębów możliwa jest ocena, z jaką wadą uzębienia mamy do czynienia i jakie dokładnie leczenie wdrożyć. Przeważnie przeprowadza się dwa wyciski zębów – na początku leczenia, a także po jego zakończeniu dla ostatecznej oceny stanu zgryzu.

Masy stosowane w przygotowaniu wycisku zębów

Aby udało się przygotować odlew zębów, należy wykorzystać specjalne masy umożliwiające przygotowanie wycisku. Główną cechą takich mas jest szybkość wiązania, dzięki czemu w krótkim czasie jesteśmy w stanie przygotować wycisk, będący podstawą dla odlewu zębów. Wpływa to także na komfort pacjentów, którzy najczęściej trzymają w jamie ustnej łyżki przez około 1 minutę. Równie ważna jest łatwość odrywania wycisków od zębów oraz przyjemny smak masy, który również przyczynia się do komfortu podczas tworzenia bazy dla odlewu zębów.

Rodzaje łyżek wyciskowych przydatnych w przygotowaniu odlewów zębów

Wspomniana powyżej masa nakładana jest na łyżki wyciskowe i umieszczana pod górnym i na dolnym łuku zębowym. Z tego powodu obie łyżki znacznie się różnią – ta służąca do odlewu zębów górnego łuku posiada charakterystyczną, część wygiętą w stronę podniebienia, które także jest odlewane, z kolei łyżka do dolnego łuku jest w kształcie litery „U”. Do tworzenia odlewów zębów wykorzystuje się kilka rodzajów łyżek: 

– metalowe, stworzone głównie ze stali nierdzewnej 

– akrylowe 

– tworzone z tworzyw sztucznych. 

Jak wygląda przygotowywanie odlewu zębów?

Stworzone wyciski przekazywane są protetykom, którzy tworzą odlewy zębów. W tym celu wykorzystują gips ortodontyczny, który zostaje poddany obróbce, by dokładnie uwidocznić budowę zębów, ale także podniebienia. Następnie odlew zębów górnego i dolnego łuku są ze sobą zestawiane, by dokładnie uwydatnić nie tylko układ poszczególnych zębów, ale także całego zgryzu. 

Jak przygotować się do wykonania odlewu zębów?

Odlew zębów, jaki tworzony jest w gabinetach ortodontycznych opera się na wyciskach, uzyskanych z wykorzystaniem masy nakładanej na łyżki umieszczane w jamie ustnej. Do takiego zabiegu warto przygotować się jak do standardowej wizyty u stomatologa. Dlatego przygotowując się do wizyty, kiedy będą tworzone wyciski do odlewu zębów, należy dokładnie wyszczotkować zęby, zaleca się także nitkowanie, by pozbyć się ewentualnych resztek jedzenia znajdujących się w przestrzeniach między zębami.