Szynowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest ustabilizowanie rozchwianych zębów. Przyczyną niestabilnych zębów często są choroby przyzębia, jak chociażby paradontoza. Czasem rozchwianie zębów jest skutkiem urazów mechanicznych. Wówczas również szynowanie zębów jest zabiegiem ratującym utrzymanie naturalnych zębów jak najdłużej w jamie ustnej. Szynowanie zębów to więc etap przed ewentualnym wdrożeniem rozwiązania protetycznego. Ratunek dla naturalnego uzębienia.
Jak przebiega szynowanie zębów?
Jest to procedura stomatologiczna bezbolesna, która czasowo również nie trwa długo. Przed jej przeprowadzeniem koniecznym jest jednak wykonanie procesu higienizacji zębów. Szynowanie zębów wymusza więc usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Następnie powierzchnia zębów jest osuszana i wytrawiana specjalnym kwasem. Kolejny etap szynowania zębów to aplikacja systemu i materiału zespalającego rozchwiane zęby. Jest to materiał wykonany z kompozytu światło utwardzalnego lub z włókna szklanego, aplikowany jest przez stomatologa pomiędzy zęby, od językowej strony lub podniebnej strony powierzchni zębów. Dzięki temu takie szyny, łączenia są mniej widoczne. Zaaplikowany materiał kolejno podlega utrwaleniu poprzez naświetlenie lampą polimeryzacyjną. Należy zauważyć, iż szynowanie wykonane włóknem szklanym jest zabiegiem droższym od szynowania materiałem kompozytowym.
Jakie efekty niesie ze sobą szynowanie zębów?
Szynowanie zębów wzmacnia zęby, ich wytrzymałość na ścieranie oraz zapobiega rozchwianiu zębów, utrzymując je w odpowiednim miejscu. Daje do pacjentowi duży komfort psychiczny i komfort rzeczywistego funkcjonowania na co dzień.
Dzięki szynowaniu zębów można zapobiec konieczności leczenia protetycznego – o czy pisano powyżej, można zatrzymać własne zęby, zachowując ich stabilność i wytrzymałość. Proces szynowania zębów przyczynia się również do skutecznego zatrzymania procesu rozwoju chorób przyzębia u pacjenta.
Szynowanie zębów – dla kogo przede wszystkim przeznaczone są tzw. szyny stabilizujące?
Szynowanie zębów to lekarstwo na problemy pacjentów z nawracającymi chorobami przyzębia, wówczas bowiem często dochodzi do utraty stabilności zębów. Szynowanie zębów zapobiega ich wędrowaniu, przechylaniu, wysuwaniu się. Zęby po szynowaniu zostają niejako zablokowane. Proces szynowania pozwala na późniejsze swobodne gryzienie i przeżuwanie pokarmu, bez obaw na zwiększenie ich ruchomości.
Szynowanie nierzadko również zalecane jest po zabiegach na przyzębiu, po urazach czy w leczeniu parafunkcji narządu żucia oraz w celu ustalenia równowagi zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego. Wówczas ma ono najczęściej charakter tymczasowy.
Szynowanie zębów to także proces stomatologiczny pomagający osobom cierpiącym na tzw. bruksizm, czyli chorobę mimowolnego i niekontrolowanego zgrzytania zębami, przede wszystkim w nocy.
Dodatkowe zalety procesu szynowania zębów?
Dla pacjentów bardzo interesującą informacją będzie również fakt, iż szyny stabilizujące są niewidoczne z zewnątrz i nie zaburzają estetyki uśmiechu. Ich koloryt dobierany jest do naturalnej barwy zęba. Wręcz odwrotnie, dzięki szynowaniu zębów możliwym jest korygowanie kształtu uzębienia pacjenta, a więc podwyższenie estetyki uzębienia.