Sedacja stomatologiczna, dentystyczna – na czym polega?

Sedacja stomatologiczna – z definicji – to wziewne podanie pacjentowi podtlenku azotu i tlenu, poprzez założoną maseczkę twarzową na nos i jego okolice, której celem jest obniżenie aktywności układu nerwowego pacjenta bez wyłączenia świadomości. Bardziej potocznie sedacja dentystyczna to zastosowanie gazu rozweselającego u pacjenta, tak aby zminimalizować napięcie, stres, niepokój, paraliż, panikę i odczucia bólowe.

Sedacja dotyczy przede wszystkim pacjentów, którzy panicznie boją się doznań bólowych, o niskim progu bólowym, czy najmłodszych pacjentów, u których strach, niewiedza przed nieznanym, może spowodować niemożność wykonania jakichkolwiek działań stomatologicznych. Sedacja stomatologiczna u małych pacjentów ma zapobiec niepowodzeniu leczenia. Sedacja stomatologiczna zmniejsza lub całkowicie eliminuje doznania bólowe, albo umożliwia podanie znieczulenia miejscowego – w razie potrzeby.

Jak czujemy się podczas sedacji?

Sedację stomatologiczną można porównać do stanu fizycznego odprężenia, relaksu i przyjemnego oszołomienia. To stan, w którym mamy świadomość tego co się dzieje, ale nie odczuwamy paraliżującego lęku. Nadpobudliwość zostaje ograniczona. Czasem sedacji stomatologicznej towarzyszy lekka i przyjemna senność. To uczucie błogości, spokoju ducha i ciała.

Etapy sedacji możemy ująć następująco:

1. Początkowy strach, drżenie, nadpobudliwość itp.

2. Nałożenie niedużej maski i podanie wziewne preparatu,

3. Natychmiastowe uspokojenie i rozluźnienie ciała,

4. Reagowanie pacjenta na głos, dotyk, ale bez skupiania się nadmiernego na wykonywanych wokół czynnościach,

5. Bezstresowe dla pacjenta i lekarza wykonanie zabiegu i leczenia.

Czy są przeciwskazania dla sedacji?

Jak przed każdym leczeniem ,czy zabiegiem należy każdorazowo poinformować lekarza o wszelkich alergiach, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i innych dolegliwościach. Lekarz indywidualnie rozpatrzy przypadek i podejmie decyzje o leczeniu. Sedacja jest z pewnością niewskazana w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, przy przeroście migdałków, niedrożności nosa, chorobach płuc. Lekarz stomatolog prowadzący powinien każdorazowo przeprowadzić stosowny wywiad zdrowotny przed sedacją, tak samo, jakprzed każdą czynnością stomatologiczną.

Sedacja – poza ściśle określonymi przeciwskazaniami – jest w pełni bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia pacjenta. Podawanie wziewnej sedacji kobietom rodzącym, aby ograniczyć ich stres przed porodem, jest dowodem na to, że nie ma negatywnych skutków ubocznych i sedacja nie szkodzi.

Dla kogo przede wszystkim jest dedykowana sedacja stomatologiczna?

Sedacja dentystyczna najczęściej wykorzystywana jest – jak wspomniano powyżej – w przypadku dzieci, dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym może być trudnym przeżyciem. Paraliżujący strach przed nieznanym, przed zastrzykiem, ukuciem, bólem czasem jest nie do opanowania przez rodziców i lekarza stomatologa. Wówczas z pomoc przychodzi właśnie sedacja. Pamiętajmy bowiem, że niektóre zabiegi stomatologiczne i leczenie jest czasochłonne i wymaga skupienia lekarza. Nadpobudliwy brzdąc nie jest w tym przypadku pomocny. Sedacja przyniesie pozytywny efekt dla wszystkich stron: spokojniejsi rodzice, wesołe dziecko bez dentystycznej traumy i profesjonalnie skupiony lekarz stomatolog.