Czym jest ropień zęba?

Termin kryjący się pod nazwą ropień zęba oznacza stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej. Ropnie okołozębowe mogą pojawiać się przy samych zębach, zarówno od strony policzkowej, jak i językowej, a także na przedsionku jamy ustnej oraz podniebieniu. Każda zmiana o charakterze ropnym wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. W przypadku wystąpienia takich zmian, warto skorzystać z porad specjalistów z kliniki Przyjaciele Uśmiechu. 

Rodzaje ropni okołozębowych

Wśród ropni zębowych można wyróżnić kilka rodzajów tych zmian: 

– ropień okołowierzchołkowy, który zgodnie z nazwą obejmuje tkanki otaczające otwór wierzchołkowy zęba. Ból odczuwany jest podczas nacisku na ropień, a także podczas przebywania w pozycji leżącej 

– ropień podokostnowy powstaje wewnątrz tkanek okołowierzchołkowych, z czasem doprowadzając do odwarstwienia okostnej. Ból tego typu ropnia około zębowego jest bardzo silny, rozciąga się na sąsiadujące zęby oraz na całą głowę, czemu może towarzyszyć gorączka oraz dreszcze i ogólne osłabienie 

– ropień podśluzówkowy – jest to ostatnia faza procesu zapalnego, która dotyczy tkanki kostnej żuchwy lub szczęki. Ropień zęba widoczny jest na powierzchni tkanek miękkich, ból jest znacznie mniejszy, jednakże często tkanki twarzy ulegają obrzękowi.

Jak powstaje ropień zęba mlecznego u dziecka?

Zmiany w postaci ropnia zęba mlecznego u dziecka wynikają najczęściej z postępującej próchnicy i niewłaściwej higieny jamy ustnej malucha. Jeśli taką zmianę zauważymy, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem to stomatologa, który przepisze antybiotyki oraz pozwoli pobyć się ropnia, ograniczając dalszy rozwój zakażenia oraz ból wyczuwalny w miejscu pojawienia się ropnia. 

Ropień zęba – objawy

Objawy ropnia zęba to przede wszystkim ból towarzyszący zwłaszcza początkowym etapom stanu zapalnego. Z czasem postępujące zakażenie skutkuje występowaniem gorączki wraz z dreszczami i uczuciem rozbicia organizmu. Tworzący się wysięk w obrębie ropnia zęba daje objawy widoczne jako bąbel wypełniony ropą.

Jak leczy się ropień zęba?

Podstawą leczenia ropnia zęba jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, który zadecyduje o sposobach usuwania przyczyn i skutków stanu zapalnego. Dlatego niezbędny jest wywiad z pacjentem. Najczęściej niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne zębów, a w przypadku zaawansowanych zmian chory ząb należy poddać ekstrakcji. W leczeniu ropni okołozębowych wykorzystuje się również antybiotyki dla ograniczenia stanu zapalnego. Taka zmiana może wystąpić również po zabiegach ekstrakcyjnych, dlatego ropień po wyrwaniu zęba leczy się przeważnie chirurgicznie. 

Ropień zęba – powikłania

Powszechny dostęp do opieki stomatologicznej sprawia, że coraz rzadziej spotykamy się z powikłaniami ropnia zęba. Nie należy jednak ignorować jego objawów, gdyż nieleczony ropień może doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia organizmu, a w konsekwencji także śmierci. Początkowe fazy zaawansowania powikłań ropnia zęba obejmuje zmiany w obrębie twarzoczaszki, w tym do zapalenia nerwów, opon mózgowo-rdzeniowych czy ropni przerzutowych rozsianych w wątrobie, śródpiersiu czy w nerkach. 

Zobacz także: