Czym jest przetoka zęba?

Terminem przetoka zęba określa się zmiany występujące w następstwie zmian zapalnych tkanek zęba, które skutkują połączeniem pomiędzy dwiema jamami ciała. Zazwyczaj możemy dostrzec występujące przetoki ropne nad zębem, które mogą być aktywne – wtedy ropny wysięk sączy się ze zmienionego chorobowo miejsca. Wyróżniamy również bierne przetoki zębów, z których wydzielina sączy się okresowo. Oprócz opuchnięcia dziąsła jednym z objawów ropnej przetoki nad zębem jest gorzki posmak w ustach oraz wydobywający się nieprzyjemny zapach.

Przyczyny powstawania przetoki w zębie

Wśród przyczyn pojawiania się przetoki zęba jest głównie brak dbałości o stan zdrowia naszej jamy ustnej. Największy udział ma tutaj nieleczona próchnica spowodowana dietą bogatą w cukry i kwasy – jej zaawansowane stadia mogą doprowadzić do powstawania przetoki w zębie. Ponadto stany zapalne dziąseł również mogą przyczyniać się do ujawniania zmian widocznych w postaci ropnych bąbli, które pękają, uwalniając przez przetokę ropną treść takiej zmiany. 

Zabiegi chirurgiczne i urazy mechaniczne przyczyniające się do pojawiania się ropnej przetoki nad zębem

Poważne urazy mechaniczne w obrębie kości twarzoczaszki, do których zaliczamy złamania szczęki czy żuchwy mogą prowadzić do uszkodzenia zębów, a w konsekwencji, do powstania przetoki. Ponadto przetoki w zębie mogą być powikłaniami po zastosowanym leczeniu kanałowym. 

Jak dochodzi do powstania połączenia ustno-zatokowego, czyli przetoki po wyrwaniu zęba?

Przetoki po wyrwaniu zęba mogą towarzyszyć najczęściej ekstrakcji pierwszych zębów trzonowych szczęki, potocznie zwanych szóstkami. Korzenie tych zębów sąsiadują blisko z występującymi parzyście po obu stronach twarzy zatokami szczękowymi. Przy ekstrakcji może dojść do ujawnienia się połączenia między zębodołem a zatoką szczękową. Przetokę po wyrwaniu zęba lekarz może zdiagnozować poprzez delikatne zaciśnięcie skrzydełek nosa pacjenta, który próbuje nosem wypuszczać powietrze. Jeśli w krwi obecnej w zębodole po ekstrakcji pojawiają się bąbelki powietrza, daje to wyraźny sygnał, że doszło do powstania przetoki po wyrwaniu zęba. Zmiany małych rozmiarów (poniżej 2 mm) zazwyczaj zasklepiają się same, jeśli jednak są to większe przetoki po wyrwaniu zęba, zaleca się udać do chirurga szczękowego. 

Przetoka zęba mlecznego

Zmiany próchnicze w obrębie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zębów dzieci mogą doprowadzić do stanów zapalnych, wymagających szybkiej interwencji stomatologicznej. Przetoka zęba mlecznego u dziecka ujawnia się znacznie szybciej niż w przypadku osób dorosłych ze względu na słabiej ukształtowany układ odpornościowy. Przeważnie przetoka zęba mlecznego prowadzi do ekstrakcji zmienionego chorobowo zęba.

Sposoby leczenia ropnej przetoki nad zębem

Podstawą leczenia przetoki w zębie jest odpowiednia diagnostyka obrazowa pozwalająca określić charakter zmiany, z jaką lekarz ma do czynienia. Postępowanie lecznicze w przypadku przetoki zębów wymaga oczyszczenia kanałów, a w niektórych przypadkach nawet usunięcia chorego zęba. Wysięk wydzielający się z przetoki zawiera ogromne ilości bakterii, dlatego wymagane jest zastosowanie leczenia farmakologicznego w oparciu o antybiotyki. 

HTML