Kto z nas nie marzy o pięknym uśmiechu? Zdrowe i proste zęby są przez nas szczególnie pożądane, co jednak zrobić, gdy nasze zęby są krzywe? Możemy wykorzystać jeden ze sposobów prostowania zębów bez aparatu. Pozwala to na uniknięcie potencjalnych dolegliwości bólowych, ale także dyskomfortu, który może towarzyszyć noszeniu starego aparatu. Jak zatem przeprowadzić prostowanie zębów bez aparatu? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Plastikowe nakładki pozwalające na prostowanie zębów bez aparatu
Jedną z najpopularniejszych metod prostowania zębów bez aparatu jest wykorzystanie plastikowych nakładek na zęby, które nazywane są alignerami. Do ich wyprodukowania korzysta się z biokompatybilnych materiałów, które nie wchodzą w interakcje z tkankami. Ponadto ta metoda prostowania zębów bez aparatu pozwala o wiele lepiej zadbać o higienę jamy ustnej w porównaniu z aparatami stałymi, gdyż wystarczy ściągnąć nakładkę i umyć zęby.
Zanim zdecydujemy się na prostowanie zębów bez aparatu, zalecamy skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub ortodontą, który przede wszystkim przeprowadzi szereg badań pacjenta. Badania rentgenowskie, obrazowanie 3D czy przygotowanie wycisków w dobie nowoczesnych zabiegów stomatologicznych są niezbędne przy przygotowaniu pacjenta do prostowania zębów bez aparatu. Dzięki temu każdy aligner stworzony jest precyzyjnie z myślą o konkretnym pacjencie.
Jak długo trwa prostowanie zębów bez aparatu z wykorzystaniem nakładek?
Czas prostowania zębów bez aparatu w głównej mierze zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, a także od przestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza. Regularne zmienianie nakładek służących do prostowania zębów bez aparatu pozwoli z dużą dozą prawdopodobieństwa określić czas zakończenia leczenia, który według specjalistów jest o wiele krótszy w porównaniu z aparatami ortodontycznymi.
Profilaktyka zębów mlecznych pozwala zapobiegać wadom zgryzu i późniejszemu prostowaniu zębów bez aparatu
Dbanie o higienę jamy ustnej i stan uzębienia naszych maluchów w przyszłości pozwoli na uniknięcie wizyt u ortodonty i zabiegów, w tym na przykład prostowania zębów bez aparatu. Przedwczesne powstające ubytki zębów mlecznych mogą wywołać zaburzenia prawidłowego zgryzu, dlatego warto zadbać o to, by nasze dzieci poddawane były regularnym kontrolom u lekarza stomatologa.
Dobre nawyki pozwalające uniknąć leczenia wad zgryzu
Prostowania zębów bez aparatu można uniknąć, wprowadzając u dzieci dobre nawyki. Dbanie o prawidłowy zgryz rozpoczyna się od prawidłowego układania dziecka do snu czy wyboru odpowiedniego smoczka do karmienia. Dbajmy także o to, by dziecko żuło twardsze pokarmy, na przykład marchewki czy skórki od chleba, co w przyszłości pozwoli zmniejszyć ryzyko powstawania wad zgryzu.