Odkamienianie zębów coraz bardziej staje się popularne wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Wszystko za sprawą tego, że odkamienianie zębów niesie ze sobą widoczny efekt estetyczny i zdrowotny. Zęby stają się gładsze, wyrównane kolorystycznie, bez nieestetycznych złogów i nalotów, najczęściej umiejscowionych tuż przy linii dziąsła, w szczelinach międzyzębowych, w kieszonkach zębowych. Odkamienianie zębów to zabieg wykonywany wyłącznie w gabinetach stomatologicznych przez profesjonalne higienistki. Często jest on traktowany w pakiecie wraz z innymi zabiegami estetycznymi, np.: wraz z piaskowaniem, fluoryzacją czy wybielaniem zębów. Odkamienianie zębów to odpowiedź medycyny, wręcz ratunek dla niewystarczającej higieny jamy ustnej, zbyt mało efektywnego szczotkowania czy nitkowania zębów.
Na czym polega odkamienianie zębów? Jak wygląda skaling?
Odkamienianie zębów zwane skalingiem to usuwanie kamienia nazębnego, w sytuacji, gdy nie jest możliwe jego usunięcie szczoteczką do zębów przez pacjenta. Obecnie najczęściej stosuje się odkamienianie zębów z użyciem specjalistycznych narzędzi dentystycznych, tzw. skalera ultradźwiękowego. To właśnie dzięki temu urządzeniu, za pomocą delikatnych, ale wydajnych drganiom – wskutek oddziaływania fal ultradźwiękowych, dochodzi do rozbicia kamienia na małe cząsteczki, oderwania go od powierzchni zęba i tym samym skutecznego jego usunięcia. Emitowane fale dźwiękowe i ultradźwiękowe są metodą najpopularniejszą i całkowicie bezpieczną.
Jakie występują etapy odkamieniania zębów?
Warto wiedzieć, że zabieg odkamieniania kończy się każdorazowo etapem polerowania, podczas którego zęby dodatkowo zostają wygładzone i pokryte pastą ochronną. Często też dodatkowo proponuje się pacjentowi w ramach odkamieniania zębów, zabieg piaskowania zębów. Jest to sposób na zwiększenie skuteczności zabiegu. Piaskowanie dodatkowo oczyści trudno dostępne miejsca i zniweluje przebarwienia zębów.
Czym jest kamień nazębny i płytka nazębna, którą usuwa proces odkamieniania?
Odkamienianie zębów to walka ze wspomnianym kamieniem na zębach. Jak on powstaje? Kamień nazębny to nic innego jak bardzo twardy osad na zębach, twarde złogi, najczęściej o żółtawym lub ciemniejszym kolorycie. Kamień nazębny powstaje wskutek mineralizacji miękkiej płytki nazębnej. To właśnie ona gromadzi się na zębach i powinna być regularnie usuwana w jej miękkiej postaci podczas regularnego szczotkowania zębów. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje i wówczas po czasie ów płytka twardnieje . Nie usuwany kamień w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia.
Z czego składa się płytka nazębna?
Płytka nazębna, a potem zmineralizowany kamień nazębny to m.in.:
• bakterie,
• pozostałości po spożywanych posiłkach,
• związki mineralne (fosforu i wapnia),
• substancje znajdujące się w naszej ślinie.