Bóle w obrębie szczęki i żuchwy są sygnałem ostrzegawczym dla naszego organizmu. Mogą sugerować między innymi stan zapalny kości, zębów oraz jamy ustnej, a także narządów i struktur anatomicznych znajdujących się w pobliżu żuchwy i szczęki. Co niezwykle ważne, nagły ból szczęki lub żuchwy może być objawem zawału mięśnia sercowego. Jeśli bólowi towarzyszą trudności z oddychaniem, promieniujące bóle barku czy brzucha, należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską.

Bóle szczęki z prawej i lewej strony 

Bóle szczęki z lewej i prawej strony mogą świadczyć o problemach związanych między innymi ze zgrzytaniem zębami, znanym pod medycznym określeniem bruksizmu. Schorzenie to prowadzi do nadmiernego zaciskania szczęki i żuchwy połączonego z tarciem powierzchni zębowych. W konsekwencji wywołuje to ból szczęki z lewej i prawej strony. W dolegliwościach tego typu pomogą szyny relaksacyjne, zmniejszające siłę zacisku. Bóle szczęki po lewej lub prawej stronie mogą dotyczyć także uszu – stany zapalne przewodu słuchowego wywołują ból promieniujący do skrajnych krańców szczęki.

Co przyczynia się do powstawania bólu żuchwy?

Ból żuchwy jest stosunkowo rzadko spotykany, jednakże wymaga uważnego obserwowania naszego organizmu. Ból żuchwy może wskazywać między innymi na urazy kości – jej pęknięcia i złamania, które wymagają interwencji lekarskiej. Pojawiający się ból żuchwy może być objawem innych schorzeń, w tym choroby ślinianek czy zapalenia nerwu trójdzielnego.

Bóle szczęki i żuchwy powodowane przez zmiany zwyrodnieniowe

Bóle szczęki i żuchwy mogą wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe, spotykane między innymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów, które ogranicza ruchomość w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto źle leczone złamania kości, przebyta choroba nowotworowa i zaawansowany wiek pacjenta również mogą wywoływać ból szczęki i żuchwy.

Dobre nawyki ograniczające ryzyko występowania bólu żuchwy i szczęki

Bólom żuchwy i szczęki możemy zapobiegać wprowadzając dobre nawyki. Panie powinny unikać częstego chodzenia na wysokich obcasach, które przyczynia się do pogorszenia mechaniki kręgosłupa i czaszki, w tym stawu skroniowo-żuchwowego. Nie zaleca się także często żuć gumy do żucia. Bóle szczęki i żuchwy możemy ograniczyć także poprzez prawidłowe ziewanie. Jak wiemy, jest to odruch „zaraźliwy”, który często wykonujemy nieświadomie. Podczas ziewania warto podtrzymać podbródek, by nie dochodziło do nadmiernego wychylenia w stawie skroniowo-żuchwowym. 

Domowe sposoby łagodzenia bólu szczęki i żuchwy

Zaleca się, by bóle szczęki oraz żuchwy konsultować z lekarzem, gdyż wymagają przede wszystkim diagnostyki, która wykluczy lub potwierdzi występowanie poważnych schorzeń. Przed wizytą u lekarza możemy jednak złagodzić nieco bóle szczęki i żuchwy. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać ciepłe lub chłodne kompresy, a także masaże z wykorzystaniem szorstkiej gąbki. Jeśli ból szczęki i żuchwy jest bardziej dokuczliwy, zrezygnujmy z przyjmowania twardych pokarmów na rzecz miękkich produktów, musów i płynów. Dzięki temu ograniczymy siłę przeznaczoną na przeżuwanie pokarmu, nie narażając się tym samym na nadmierny ból.

W jaki sposób leczy się ból szczęki oraz ból żuchwy?

Leczenie bólu szczęki i żuchwy należy dostosować do przyczyny, która wywołuje dolegliwości. Przede wszystkim trzeba dokonać stanu uzębienia oraz jamy ustnej, gdyż stany zapalne mogą powodować bóle szczęki i żuchwy. Często wystarczy usunąć ubytki, dodatkowo lekarz zaleci stosowanie preparatów likwidujących stany zapalne. Jeśli dolegliwości wywołane są inną przyczyną, warto zasięgnąć porady innych specjalistów – np. w przypadku zapalenia nerwów, które dają ból szczęki czy żuchwy skonsultujmy się z neurologiem.