Białe przebarwienia na zębach to sygnał, by udać się do stomatologa

Białe plamki na zębach są wyraźnie widoczne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wpływa to zatem na wygląd osoby i znaczne pogorszenie pewności siebie między innymi z powodu unikania pełnego uśmiechu. Białe przebarwienia na zębach sygnalizują stan chorobowy dotykający naszego uzębienia, dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa celem ustalenia kompleksowej diagnostyki oraz skutecznych metod leczenia. 

Białe plamy na zębach wywołane niedoborem bądź nadmiarem mikro- i makroelementów

Dieta ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój szkliwa. Stany niedoboru lub nadmiaru może skutkować pojawianiem się białych przebarwień na zębach. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedobór wapnia, ale także zaburzenia równowagi w prawidłowej ilości fluoru, czyli pierwiastka niezbędnego obok wapnia do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Mowa tutaj zarówno o niedoborze wynikającym z używania złej jakości past do zębów, jak i o nadmiarze wywołanym używaniem past o zbyt wysokim stężeniu fluoru.

Hipoplazja szkliwa również daje objawy widoczne jako białe plamki na zębach

Inną przyczyną ujawniania się na zębach białych plamek jest hipoplazja szkliwa, czyli niedostateczna liczba komórek pokrywających zewnętrzną warstwę zęba. Tego typu zaburzenia widoczne są jako białe przebarwienia na zębach występujące jako plamki, ale także poziome delikatne paski. Białe plamki na zębach wywołane hipoplazją wymagają leczenia dentystycznego opartego głównie na łagodzeniu skutków nadwrażliwości. 

Przyczyny pojawiania się białych plam na zębach u dziecka

Białe plamy na zębach u dziecka, zwłaszcza mlecznych są ważnym sygnałem dla rodziców, że u dziecka mogło dojść do zaburzeń rozwojowych. Z tego powodu powinno udać się z dzieckiem na konsultację stomatologiczną – lekarz ustali, co kryje się u przyczyn pojawiania się białych plamek na zębach mlecznych i wdroży skutecznie leczenie.

Białe plamki na zębach mlecznych będące objawem chorób o podłożu genetycznym

Białe plamki na zębach u dzieci towarzyszą wielu chorobom warunkowanym genetycznie, w tym dysplazji ektodermalnej. Polega ona na zaburzeniach w kształtowaniu się tkanek pochodzenia ektodermalnego, w tym zębów. Jednym z jej objawów są białe przebarwienia na zębach dziecka, które towarzyszą zaburzeniom kształtu poszczególnych zębów. 

Zmiana nawyków pomocna w unikaniu białych kropek na zębach

Białych plamek na zębach możemy uniknąć dzięki dobrym nawykom. Ogromne znaczenie ma tutaj dieta – powinna być ona bogata w wapń, który znajdziemy przede wszystkim w nabiale, ale także w zielonych warzywach: 

– jarmużu 

– brokułach 

– brukselce 

– natce pietruszki 

– fasolce szparagowej. 

Włączenie do diety powyższych produktów to nie wszystko – zaleca się unikać częstego spożywania dużej ilości produktów bogatych w kwasy, czyli owoców cytrusowych, ale także słodyczy. W profilaktyce białych przebarwień na zębach niezwykle ważny jest dobór odpowiednich środków higienicznych – past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, nie zapominajmy także o regularnym używaniu nici dentystycznej.