Nadwrażliwość zębów to bardzo gwałtowana i bolesna reakcja bólowa na czynniki zewnętrzne termiczne: zimne i ciepłe, dotykowe jak np.: szczotkowane, chemiczne jak słodkie czy kwaśne napoje i pokarmy oraz bakteryjne. Ból jest krótki, ale bardzo ostry i przykry dla pacjenta. Najbardziej wrażliwe zęby to przedtrzonowce, następnie są to siekacze, drugie przedtrzonowce i na końcu zęby trzonowe. Ból wynikający z nadwrażliwości zębów dotyczy w dużej liczbie przypadków okolic szyjki zęba, czyli styku z dziąsłami od strony przedsionkowej.

Nadwrażliwość zęba wynika ze zmian zachodzących w szkliwie zęba w części koronowej lub w cementowej w obrębie korzenia. Stanowią one swoisty pancerz dla zębiny. W sytuacji, gdy bardzo wrażliwa zębina zostaje odsłonięta to wystąpi omawiana nadwrażliwość zębów. Pamiętajmy również, że to właśnie zębina bezpośrednio ochrania silnie unerwioną miazgę zęba.

Jakie są przyczyny zmian w szkliwie, a tym samym silnej nadwrażliwości zębów?

Do ubytków w szkliwie dochodzi przede wszystkim na skutek niedostatecznej higieny zębów i braku stałych i regularnych wizyt profilaktycznych u stomatologa. Następująca utrata tkanek szkliwa powoduje w konsekwencji narażenie zębiny na styk bezpośredni z czynnikami zewnętrznymi. Nadwrażliwość zębów może być również efektem odsunięcia się tzw. recesji dziąsła.

Empirycznie i naukowo udowodniono, że pacjenci, którzy jadają wiele cytrusów, piją gazowane napoje, wino, lubią kwaśne potrawy, używają sporo octu różnego typu w kulinariach są bardziej narażeni na demineralizację szkliwa zębowego, a co za tym idzie na nadwrażliwość zębów i stały ból. 

Wszystko za sprawą zmiany – na skutek stosowania w nadmiarze powyższych produktów – odczynu śliny na kwaśny, co bezpośrednio przekłada się na osłabienie szkliwa.

Jakie inne przyczyny powodują nadwrażliwość zębów?

Do innych przyczyn większego narażenia na wrażliwość zębów należą wszelkie wady zgryzu, czy też choroba zwana bruksizmem – mocne i mimowolne zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami podczas snu, ścieranie szkliwa.

Nadwrażliwość zębów może mieć również swoje podłoże w chorobach refluksyjno-żołądkowych. Choroby układu pokarmowego, nadkwasowość, częste zwroty treści żołądkowych mogą prowadzić do ubytków w szkliwie.

Pamiętajmy również o dużej roli wypracowania właściwych technik szczotkowania zębów i unikania ich ścierania poprzez np.: zbyt mocne szczotkowanie, używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów na zimno, ciepło, po leczeniu itp.? 

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości zębów i nieustannego, powracającego bólu należy zwrócić się o pomoc do lekarza stomatologa. W pierwszej kolejności pomóc mogą specjalne, dedykowane ku temu pasty redukujące nadwrażliwość, zmniejszające wrażliwość zębiny. Pasty zawierające szereg ochronnych i budulcowych minerałów walczą z nadwrażliwością zębów i wzmacniają jednocześnie szkliwo. Na rynku dostępne są również płukanki na nadwrażliwość zębów.

Ważnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć jest stosowana dieta żywieniowa. W tym przypadku eliminujemy wspomniane powyżej kwaśne potrawy oraz owoce i gazowane napoje.

Jak długo może występować nadwrażliwość zęba po leczeniu?

Po zabiegach stomatologicznych, jak chociażby po standardowym borowaniu zęba może wystąpić okresowa jego wrażliwość. Jest to naturalna konsekwencja. Odczuwanie tych dolegliwości jest dość indywidualne i uzależnione od stanu zębiny, stanu miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Tego typu niewielkie dolegliwości bólowe odczuwane są do kilku dni po leczeniu. Jeśli dolegliwości nasilają się lub nie ustają konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa, aby zwalczyć lub zapobiec stanom zapalnym miazgi zębowej.