Odwapnienie zębów – przyczyny 

Odwapnienie zębów znane także pod nazwą demineralizacji jest jednym ze schorzeń dotykających nasze uzębienie. Główną przyczyną odwapniania zębów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która doprowadza do ługowania wapnia ze szkliwa, czyli pierwiastka stanowiącego główny budulec zębów. Przyczyn powstawania demineralizacji szkliwa należy upatrywać również w niewłaściwej diecie bogatej w cukry oraz kwasy, a także zmiany postępujące wraz z wiekiem, w tym próchnicę. Należy pamiętać, ze częste mycie zębów twardą szczoteczką również uważane jest za przyczynę odwapniania zębów.

Objawy odwapnienia szkliwa

Odwapnienie zębów prowadzi do odsłonięcia warstwy bogatej w liczne kanaliki zębowe. Dlatego jednym ze skutków demineralizacji jest ból odczuwany przy jedzeniu pokarmów i piciu napojów zarówno zimnych, jak i gorących. Przy odwapnieniu szkliwa możemy dostrzec białe plamki na zębach, które z czasem mogą przekształcać się w ubytki. Oba objawy demineralizacji szkliwa są sygnałem do wizyty w gabinecie stomatologa. 

Odwapnienie zębów u dzieci

Odwapnienie zębów u dzieci stanowi poważny problem pod względem stanu zdrowia jamy ustnej. W przypadku zębów mlecznych może to doprowadzić do zaburzeń wzrostu zębów stałych. Dlatego o stan „mleczaków” należy dbać o samego początku. Przede wszystkim rodzice powinni pomagać i kontrolować utrzymywanie higieny jamy ustnej swoich pociech, a w razie zauważenia oznak odwapnienia zębów u dzieci niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza stomatologa dotyczących postępowania leczniczego.

Odwapnienie zębów – jak usunąć?

Leczenie odwapnienia zębów odbywa się na różne sposoby. Jednym z najprostszych jest zastosowanie past do mycia zębów i płynów do płukania ust bogatych we fluor, które pozwolą remineralizować szkliwo. Jednym ze sposobów usunięcia tej dolegliwości jest również tzw. infiltracja szkliwa polegająca na zastosowaniu płynnej żywicy oświetlanej specjalną lampą polimeryzacyjną. Warto leczenie demineralizacji konsultować ze stomatologiem, który doradzi najlepsze rozwiązania dla zdrowia jamy ustnej pacjenta. 

Odpowiednia dieta pozwala ograniczyć ryzyko występowania demineralizacji szkliwa

Odwapnieniu szkliwa można zapobiegać, głównie poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Wśród polecanych produktów wymienia się między innymi te bogate w wapń, czyli głównie nabiał – sery, mleko czy jajka. Oprócz nich do diety warto włączyć także produkty roślinne, na przykład brokuły, seler, rzepę, ale także produkty zbożowe. 

Po pierwsze profilaktyka, czyli jak zapobiegać powstawaniu odwapnienia szkliwa

Poza dietą w profilaktyce szkliwa równie ważne jest odpowiednia higiena. Jeśli spożywamy produkty bogate w kwasy i cukry, maksymalnie godzinę od zjedzenia lub wypicia dobrze jest umyć zęby pastą z fluorem. Warto zastosować także płyn do płukania jamy ustnej, pozwalający pozbyć się resztek bakterii, które w dużej mierze przyczyniają się do powstawania odwapnienia szkliwa. 

Zobacz również: