Most adhezyjny to tymczasowe uzupełnienie protetyczne, najczęściej w celu uzupełnienia braku pojedynczego zęba, wykonane z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym polietylenowym lub aramidowym. Jest to metoda z zakresu protetyki, która jest całkowicie bezbolesna i nieszkodliwa. Ile kosztuje most adhezyjny? Jest to relatywnie niedroga technika, dlatego nierzadko jest pomocnym i użytkowym rozwiązaniem, gdy przykładowo czekamy na finansowe możliwości, np.: dla założenia droższego implantu. Jego dużym atutem jest również brak konieczności szlifowania zębów sąsiadujących – jak to mam miejsce w przypadku tradycyjnego mostu protetycznego.
Mosty adhezyjne mocuje się do przyległych zębów, sąsiadujących z luką zębową za pomocą specjalnych żywic i cementów.
Dlaczego warto zdecydować się na most adhezyjny?
Most adhezyjny może okazać się doskonałym rozwiązaniem, gdy ekstrakcja zęba była nieunikniona i chcemy zachować estetykę uśmiechu. Podczas jednej lub dwóch wizyt most adhezyjny może zostać założony pacjentowi – jeśli nie ma oczywiście żadnych przeciwskazań ku temu.
Po ekstrakcji zęba ważne jest, aby powstała luka nie utrzymywała się zbyt długo, nie można jej zignorować. Brak – choćby pojedynczego zęba – wpływa na wady zgryzu. Dzieje się tak dlatego, że zęby, które zostały pozbawione sąsiadujących przechylają się, wychylają się i przemieszczają się w stronę luki. W efekcie tego zmienia się napięcie w łuku zębowym, a także tworzą się szczeliny miedzyzębowe. Zęby szukając kontaktu z innymi zębami od strony powstałej luki, często tracą punkty styczne z zębami sąsiednimi, co może w konsekwencji spowodować zanik kości czy stany zapalne dziąseł. Zmienia się zgryz, układ żuchwowy itp. Dlatego też warto zadbać – po usunięciu zęba – o szybki most adhezyjny. Jest on doskonałym rozwiązaniem na czas oczekiwania na most protetyczny czy założenie implantu. Najczęściej stosowane są w trakcie gojenia się implantów w miejscu po usunięciu korzeni zębowych. Dają szybkie efekty estetyczne i komfort funkcjonowania na co dzień, zwłaszcza gdy chodzi o przednie zęby w uśmiechu.
Czy most adhezyjny jest na stałe? Jaka jest jego zakładana żywotność?
Most adhezyjny co do zasady wytrzymuje od 6 do 8 miesięcy. Jego wadą jest podatność na uszkodzenia, dlatego należy zachować ostrożność po jego założeniu. Należy mieć świadomość, że jest to tymczasowe uzupełnienie braków.
Czy są jakieś przeciwskazania do mocowania mostu adhezyjnego?
Najważniejsze jest to, aby zęby sąsiadujące były zdrowe i mocne, bo to właśnie one stanowią konstrukcję stabilizującą do mostu adhezyjnego.
Mosty adhezyjne – co jeszcze warto wiedzieć?
Most adhezyjny to metoda trwała, niewyjmowana z ust, ale też odwracalna. Najważniejszy jest wspomniany brak uszkodzeń zębów sąsiednich. Jeśli pacjent zdecyduje się na inne rozwiązanie protetyczne to most adhezyjny może zostać bezproblemowo usunięty, nie rodzi to żadnych trudności.
Etapy założenia mostu adhezyjnego:
– przygotowanie sąsiadujących zębów do założenia – mikrołączenia powierzchni szkliwa z kompozytowymi łączeniami mostu;
– pobranie wycisku z zębów;
– przygotowanie filaru z włókna szklanego;
– założenie mostu adhezyjnego.
Zobacz również: