Krzywe zęby u dorosłych to problem, który dotyka dużej części dorosłej populacji. Okazuje się, że krzywe zęby to nie tylko problem dzieci i dorastania, ale także dojrzałych już osób. Krzywe zęby u dorosłych często są przyczyną noszenia niewygodnego „bagażu” dyskomfortu, kompleksów i niezadowolenia z samego siebie. Dlatego też ze względów estetycznych, medycznych jak i psychologicznych warto zadbać o piękny uśmiech u dorosłych. Wady zgryzu u dorosłych wynikają z wielu przyczyn. Mogą mieć podłoże genetyczne albo być problemem nabytym.

Krzywe zęby u dorosłych – przyczyny tego zjawiska

Krzywe zęby u dorosłych to różnorodne typy wad zgryzu, często te które nie zostały odpowiednio wyleczone w dzieciństwie i w nastoletnim okresie. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. stłoczeniem zębów, czyli zjawiskiem nieprawidłowego ułożenia zębów. Zęby zachodzą na siebie, przekrzywiają się, zmieniają kierunek wzrostu i położenia. Stłoczenia u dorosłych to najczęstsza przyczyna rozwoju próchnicy. Wszystko za sprawą tego, że uniemożliwione jest wówczas skuteczne i precyzyjne oczyszczanie całej powierzchni zębów, szczelin międzyzębowych itp. Zęby stłoczone u dorosłych to także częsta przyczyna paradontozy oraz wszelkich stanów zapalnych dziąseł. 

Najczęstsze przyczyny krzywych zębów u dorosłych to: 

– czynniki genetyczne, czyli zbyt mała ilość miejsca w łukach zębowych; 

– zbyt wczesne wypadnięcie mleczaków. Problem polega na tym, że wyrzynające się zęby stałe nie mają odpowiedniego, autonomicznego miejsca, bowiem sąsiednie zęby mleczne przesuwają się samoistnie, aby wypełnić lukę po zbyt wcześnie utraconym zębie mlecznym (tzw. stłoczenie nabyte); 

– wszelkie urazy mechaniczne zębów; 

– zbyt szybka utrata, usunięcie zębów stałych u dorosłych; 

– nieprawidłowe nawyki w dzieciństwie, np.: ssanie kciuków, ssanie smoczka, picie z butelki, obgryzanie kredek przez długi okres oraz również w życiu dorosłym, np.: obgryzanie paznokci, bruksizm itp.; 

– przekrzywienia zębów w wyniku wyrzynających się i napierających na inne zęby ósemek (tzw. stłoczenie wtórne) 

Dlaczego warto leczyć krzywe zęby nawet w dorosłym wieku

Jedynym sposobem na skuteczną walkę z krzywymi zębami u dorosłych jest poddanie się leczeniu ortodontycznemu. Pamiętajmy, że przed jego podjęciem należy zadbać o zdrowy stan uzębienia. Tylko bowiem wyleczone zęby mogą zostać poddane leczeniu wad zgryzu, poprzez chociażby noszenie odpowiednich aparatów na zęby. Warto również pamiętać o tym, że współczesna medycyna oferuje naprawdę estetyczne, dyskretne i komfortowe rozwiązania dla leczenia krzywych zębów u dorosłych, w każdym wieku (przykładem mogą być prawie niewidoczne alignery – nakładki ortodontyczne). W każdym przypadku są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Podsumowując, nieleczenie krzywych zębów może powodować:

• kompleksy 

• problemy społeczne 

• gorszy nastrój 

• przygryzanie warg i policzków 

• problemy z przeżuwaniem 

• problemy z pracą układu pokarmowego 

• problemy neurologiczne 

• wady wymowy 

• nieprawidłowy owal twarzy.