Inlay vs onlay – oznaczają tzw. wkłady i nakłady koronowe, które są rodzajem nowoczesnego wypełnienia ubytków w zębach. Jest to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnego „plombowania”. Nowoczesne inlay vs onlay to poza wypełnieniem także wzmocnienie zęba i jego odbudowa do anatomicznych kształtów. Inlay i onlay czyli wkłady i nakłady to rozwiązanie stomatologiczne, które zbliżone jest do korony, bowiem w obu przypadkach zamiast wspomnianej „plomby” używa się porcelanowego lub kompozytowego wypełnienia.
Inlay vs onlay to odtworzenie części korony zęba, rekonstrukcja zęba, która zapewnia uzyskanie efektu korony z guzikami i naturalnie ukształtowaną powierzchnię zęba – zwłaszcza w jego części żującej, a także w obrębie połączeń pomiędzy zębami.
Z czego wykonane są inlay i onlay?
Wkłady i nakłady koronowe, czyli inlay i onlay wykonane są – jak wspomniano powyżej – z kompozytu lub z porcelany. Materiały te są bardzo odporne na ścieranie i wytrzymałe, co jest ich znaczącym i głównym atutem. Inlay i onlay lekarze stomatolodzy używają w przypadku dużych powierzchni korony zęba do wypełnienia.
Jak przebiega proces wykorzystania inlay i onlay w leczeniu stomatologicznym zębów?
Przebieg leczenia jest zbliżony do procesu z wykorzystaniem koron zębowych. Na początek należy zadbać o stan zdrowotny zębów, muszą być one wyleczone, usunięte wszelkie próchniczne zmiany. Następnie lekarz stomatolog pobiera wycisk za pomocą plastycznej masy. Musi również dobrać właściwy koloryt inlay i onlay do odbudowy, tak aby był jak najbardziej naturalny i zbliżony do zębów pacjenta. Wykorzystuje do tego specjalny próbnik. Do czasu przygotowania inlay i onlay ząb wypełniany jest tymczasowym wkładem. Inlay i onlay jest tak opracowywany przez lekarza stomatologa, aby precyzyjnie pasował do rekonstruowanego zęba oraz do przeciwstawnego zęba (górnego lub dolnego) i sąsiadujących.
W jakich sytuacjach wykorzystywane są przez stomatologów wypełnienia inlay i onlay?
Inlay i onlay najczęściej dotyczą odbudowy protetycznej zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli: czwórek, piątek, szóstek, siódemek i ósemek. Rzadziej dotyczą przednich zębów pacjenta.
Dotyczą one uszkodzeń zęba wymagających rozległych wypełnień. Najczęściej są to zęby nie leczone kanałowo, aczkolwiek nie jest to wykluczone i zależy od indywidualnej oceny stomatologa. Przy inlay i onlay ważne jest, aby wkłady i nakłady miały dpowiednie podparcie w naturalnej koronie zęba. Jeśli ścianki są zbyt cienkie lub zniszczone to wówczas zazwyczaj stosuje się wkład koronowo – korzeniowy i pełną koronę zamiast inlay i onlay.