Zęby mleczne – kiedy jest właściwy czas na ich wyrastanie, a kiedy prawidłowo wypadają mleczaki? Czyli harmonogram mleczaków w pigułce
Zęby mleczne to temat, który często niepokoi rodziców. Zastanawiają się, czy ich maluch już powinien mieć ząbek, czy to właściwy czas czy, aby nie za późno? Dodatkowo okres ząbkowania maluszka to często czas stresu dla rodziców, bowiem maluszek bywa bardziej niespokojny, płaczliwy, wybudza się ze snu. Jest to naturalny etap, któremu jedynie możemy pomóc poprzez preparaty niosące ulgę dziecku (maści do smarowania dziąseł maluszka, chłodzące gryzaki, itp.). Zęby mleczne zaczynają wyrzynać się od około 4 miesiąca życia lub w okolicach 8 miesiąca życia a nawet w okolicach 1 roczku. Świadczy to o tym, że każde dziecko może rozpocząć ząbkowanie w odmiennym czasie i nie ma tu powodów do żadnych obaw i niepokoju. To całkowicie naturalne. Zadaniem mleczaków jest przede wszystkim utrzymanie szczęki w miejscu podczas gdy pod dziąsłami tworzą się już zalążki zębów stałych, są „pierwowzorem” zębów stałych, tworzą dla nich odpowiednie miejsce i otwory pod ich późniejsze wyrastanie. Pełen zestaw mleczaków dziecko osiąga około 3-4 roku życia. W razie jakichkolwiek obaw i wątpliwości w zakresie zębów mlecznych sugerujemy zawsze skonsultować się z lekarzem, specjalistą.
Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?
Zębów mlecznych w pełnym komplecie jest 20, czyli 10 na górze i 10 na dole.
Kiedy wypadają mleczaki?
Tutaj podobnie, jak przy ich wyrastaniu, rozbieżność czasowa może być znaczna i to także nie powinno budzić od razu niepokoju rodziców. Jeśli jednak on się pojawi to warto skonsultować to ze stomatologiem dziecięcym. Zęby mleczne zwyczajowo zaczynają ruszać się i wypadać w okolicach 5-6 roku życia. Choć u niektórych dzieci ten moment może przeciągnąć się nawet 2-3 lata później. Duże znaczenie w tym zakresie ma nie tylko genetyka uwarunkowań, ale także dieta dziecka i higiena jamy ustnej i tym samym stan uzębienia mleczaków. Proces wypadania mleczaków to nic innego jak wypieranie ich przez rosnące zęby stałe, które powodują stopniowe zanikanie korzeni zębów mlecznych. W pierwszej kolejności tracone są mleczne jedynki na dole. Dzieje się to około 5-7 roku życia dziecka. Potem w kolejności za nimi wypadają dolne dwójki, następnie górne jedynki i dwójki. Następuje to w okresie 7-8 roku życia malucha.Kły dolne i kły górne to już wiek od 9 lat do nawet 12 roku życia. Tak samo pierwsze trzonowce i drugie trzonowce. Warto wiedzieć, iż pierwsze, drugie i trzecie zęby przedtrzonowe nie mają z kolei swoich mlecznych poprzedników, od razu wyrastają, jako zęby stałe.
- Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?
- Zepsute zęby u dziecka – problem którego nie wolno bagatelizować
Co robić, gdy pojawia się próchnica mleczaków? Postępuje nade szybko i zawrotnie atakuje sąsiadujące mleczaki. Czy usuwać zęby mleczne z próchnicą?
Profilaktyka w przypadku zębów mlecznych jest niezmiernie ważna. Należy dbać o regularne mycie zębów i wypracowanie w tym zakresie nawyku dbania o uzębienie. Próchnica zębów mlecznych to bowiem poza nadwrażliwością i bólem zębów, większa podatnością na infekcje – bo próchnica to zawsze siedlisko bakterii, czyli także sporo problemów rzutujących na przyszłe, stałe uzębienie. Zbyt wczesne wypadnięcie zębów mlecznych, albo konieczność ich usunięcia stomatologicznego powoduje nierzadko wady zgryzu u dziecka, wady wymowy do logopedycznej pracy. Luka, która zbyt wcześnie powstanie po utracie mleczaka zwęża się przez oddziaływanie sąsiadujących zębów i wówczas ząb stały często zmienia kierunek wyrastania. Może to być przyczyną komplikacji. Próchnica zębów mlecznych jest zatem poważnym stanem, który powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem stomatologiem, który to włączy odpowiednie leczenie.