Charakterystyka torbieli zęba
Torbiel zęba, zwana także cystą uważana jest za jedną z najczęściej występujących zmian w obrębie całej twarzoczaszki. Torbiel zęba przypomina małą torebkę zawierającą komory, które wypełnione są płynem surowiczym, galaretowanym, rzadziej powietrzem.
Rodzaje torbieli zęba
Torbiele zęba mogą występować w różnych miejscach w obrębie tkanek zęba. Wyróżnia się główne trzy rodzaje tego typu zmian:
– torbiel korzeniowa – zgodnie z nazwą jest ona ulokowana w dolnej części zęba, która mocowana jest do kości. Ten typ torbieli zęba tworzy się przy wierzchołku korzenia – zazwyczaj dotyczy on przednich zębów znajdujących się w kości szczęki
– torbiel zawiązkowa – powstaje ona na skutek zaburzeń wyrzynania zębów i dotyczy głównie trzecich zębów trzonowych ulokowanych w szczęce, które określane są mianem zębów zatrzymanych
– torbiel dziąsłowa – może pojawić się ona u pacjentów niezależnie od wieku, jednak najczęściej dotyczy ona niemowląt, którym nie wyrżnęły się jeszcze zęby.
Objawy torbieli na zębie
Przez długi czas torbiel zęba nie daje żadnych objawów. Z czasem, gdy nabierze ona większych rozmiarów, jest przeważnie widoczna na powierzchni dziąsła. Taka torbiel na zębie jest wyczuwalna, a otaczające miejsce tkliwe i opuchnięte – może to doprowadzić do wyraźnie widocznej asymetrii twarzy. Powiększające się torbiele zębów mogą uciskać na nerwy, czego skutkiem będą zaburzenia czucia wokół otaczających tkanek, a także uczucie rozpierania i ucisku w miejscu torbieli. Sporej wielkości torbiele pod zębem mogą wywoływać poczucie rozchwiania zębów – takie zmiany są bolesne podczas próby zaciskania zębów i przegryzania pokarmów.
- Krzywe zęby mleczne u dziecka – skąd bierze się problem?
- Żółte zęby u dziecka – dlaczego płytka się przebarwia?
Diagnostyka torbieli pod zębem
Z racji tego, że torbiele zęba w początkowych etapach przeważnie są niewidoczne gołym okiem i niewyczuwalne, ich wykrycie następuje podczas wizyty u lekarza stomatologa. Małe zmiany specjalista może dostrzec po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, co pozwoli zidentyfikować charakter zmiany i wdrożyć odpowiednie sposoby leczenia.
Postępowanie lecznicze torbieli w zębie
Po wykryciu przez lekarza torbieli na zębie może on przystąpić do zabiegów leczniczych. W przypadku torbieli korzeniowych zaleca się przeprowadzenie leczenia endodontycznego celem oczyszczenia kanałów i usunięcia torbieli znajdujących się blisko korzenia, czasami wymagane jest usunięcie jego wierzchołków. Przy zaawansowanych zmianach usunięcie torbieli w zębie wiąże się z jednoczesnym usunięciem zęba zajętego chorobowo.
Profilaktyka torbieli pod zębem
W wielu przypadkach torbieli pod zębem jesteśmy w stanie uniknąć poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej oraz dietę, w której znacznie ogranicza się spożywanie słodyczy i kwasów organicznych. W profilaktyce torbieli zęba niezwykle istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które pozwalają na szybkie wykrycie zmian, dzięki czemu istnieje spora szansa na uniknięcie poważnych powikłań skutkujących na przykład usunięciem zęba.