Nieświeży oddech, inaczej zwany jako halitoza może dotyczyć zarówno dziecka, jak i dorosłego. Nieprzyjemny zapach z ust wynika z nagromadzenia się i rozwoju bakterii beztlenowych, rozkładu aminokwasów z zalegającej śliny, z resztek żywności, z wydzieliny spływającej z nosa itp. Rozwijające się bakterie produkują w ustach lotne związki siarki, które wywołują brzydki oddech.  

Nieświeży oddech dotyczy więc nagromadzonej na zębach płytki nazębnej – warstwy bakterii i węglowodanów – która nie tylko przyczynia się do rozwoju próchnicy, ale także wpływa na nieświeży oddech. Często też nadmierny rozwój bakterii dotyczy powierzchni języka.

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?

Brzydki zapach z ust to najczęściej efekt niedostatecznej higieny ust, niewłaściwego i nieregularnego szczotkowania zębów po spożyciu posiłków, braku nitkowania szczelin międzyzębowych czy nie używania regularnie odpowiednich płynów do płukania ust. Pamiętajmy również o obowiązkowych, okresowych wizytach u stomatologa w celu przeglądu zębów i wdrożenia ewentualnego ich leczenia. Próchnica, stany zapalne jamy ustnej, grzybica jamy ustnej i zgorzel miazgi zęba to bowiem główne i bardzo nieprzyjemne przyczyny brzydkiego zapachu z ust.

Dieta przyczyną nieświeżego oddechu?

Nieświeży oddech może być również konsekwencją niewłaściwej diety i sposobu żywienia, zarówno u dorosłych jak i najmłodszych. Niektóre produkty mają wyjątkowo intensywny zapach, jak np.: czosnek, cebula, alkohol, kawa i inne. Brzydki oddech w dużej mierze dotyka również palaczy wyrobów tytoniowych. Wynika to z ich zwiększonego ryzyka do chorób dziąseł jako źródła nieświeżego oddechu. Pamiętajmy jak ważna jest precyzyjna higiena jamy ustnej przed snem, bowiem wówczas odkładają się bakterie. Notoryczny stres i odwodnienie organizmu również mogą prowadzić do nieświeżego oddechu.

Nieświeży oddech a problemy natury zdrowotnej

Przykry i nieświeży oddech może również mieć głębsze i poważne przyczyny. Dlatego nie wolno go bagatelizować. Infekcje, przewlekłe stany zapalne nosa, zatok czy gardła – zwłaszcza u dzieci mogą powodować nieświeży oddech. Treść pokarmowa może się wówczas gromadzić w kryptach migdałkowych, które są efektem stanów zapalnych. Czasem nieświeży oddech może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym, kwasicy ketonowej, chorobach metabolicznych czy chorobach układu nerek. Przyczyną nieświeżego oddechu może być także tzw. suchość jamy ustnej.

Czym jest suchość jamy ustnej i jak wpływa na nieświeży oddech?

Ślina jest naturalną wydzieliną, która m.in. pozwala nam bieżąco usuwać cząsteczki powodujące brzydki zapach. Suchość towarzyszy nam głównie podczas snu i nasila się gdy śpimy z otwartymi ustami – nierzadko zdarza się to u małych dzieci. Przewlekła suchość zębów to znak świadczący o problemach z gruczołami ślinowymi i niektórymi chorobami.

Co na nieświeży oddech? Jak sobie radzić z brzydkim oddechem?

Konsultacja ze stomatologiem w przypadku przewlekłego nieświeżego oddechu jest zawsze wskazana. Warto również zwrócić wyjątkową uwagę na jakość higieny zębów i jamy ustnej – zarówno naszej, jak i naszych pociech. Poniżej przedstawiamy kilka głównych porad, jak radzić sobie z nieświeżym oddechem:

  1. Używaj płynu do płukania ust;
  2. Pij bardzo dużo wody przez cały dzień;
  3. Ogranicz spożywanie kawy, herbaty i alkoholu, a także słodkich i kwaśnych soków;
  4. Nitkuj zęby w przestrzeniach międzyzębowych oraz trudno dostępne miejsca przy linii dziąseł.

Zobacz także: